Art & Kulturë

Nëna dhe fëmija

Jon Fosse është një nga shkrimtarët bashkëkohor norvegjez më të përkthyer dhe të interpretuar. Kritikët e kanë cilësuar si një nga autorët më inteligjente të dramës dhe letërsisë bashkëkohore. Shfaqja “Nëna dhe fëmija” trajton njerëz që vuajn nga izolimi total, vetmija dhe vështirësi komunikimi . Personazhet e Fosse-së janë të ngecur në mendimet e tyre […]

Salloni i Studimeve në Francë

Të studiosh në Francë ? Një shans ! Ambasada e Francës dhe Hapësira Campus France Shqipëri organizojnë sallonin “Studime në Francë”, të premten 27 tetor 2017, duke filluar nga ora 14:00, në hollin e Fakultetit të Ekonomisë të Universitetit të Tiranës. Shumë universitete dhe Grandes Ecoles franceze do të jenë të përfaqësuara, sikurse edhe Hapësira […]

Autorë gjermanë në Festivalin Ndërkombëtar të Letërsisë (TILF)

Autorë gjermanë në Festivalin Ndërkombëtar të Letërsisë në Tiranë (TILF) Tirana lexon – pjesëmarrës janë edhe dy autorë gjermanë: poetja Daniela Danz dhe autori i librave për fëmijë Jürgen Banscherus, të cilët vijnë me ftesë të Ambasadës Gjermane dhe Goethe-Zentrum në Shqipëri. Shkrimtari i vlerësuar me çmime Jürgen Banscherus ka botuar më shumë se pesëdhjetë […]

Skulptura e çuditshme e shqiptarit, në Ministrinë e Arsimit në Itali

Një 19-vjeçar shqiptar është zgjedhur si personazhi i vitit për një provincë italiane si Mungnano për një motiv tepër të veçantë. Në fillim të vitit 19 vjeçari u vlerësua ndër fituesit të Bienales kombëtare të Liceve Artistike në Itali. I riu Sebastiano Miraka u prezantua me një punim të fytyrës së Marek Hamsik pasi është bërë […]

Poezia e re në Kosovë, tek Reja

Në kuadër të Edu në Re dhe Muajit të Letërsisë, “Reja” organizon një bisedë të hapur, me temë “Poezia e re në Kosovë”, me z. Rexhep Hoti, zv. Ministër Kulture në Kosovë. Diskutimi do të drejtohet nga znj. Alda Bardhyli dhe znj. Diana Çuli. Më 26 Tetor 2017, prej orës 19:00

Çifti i çuditshem, sot premiere në Teatrin Kombëtar

“Në një botë,ku mbijetesa jonë,është ndërtuar dhe mbahet në këmbë,falë kompromiseve, ne,s’mund të jemi të ndryshëm.Ne këta jemi , ndryshe “TI” sje njëri nga ne …….. Teatri Kombëtar ngjit në skenë premierën, “Çifti i çuditshëm” komedi nga Neil Simon,me regji të Inis Gjoni,në datat 26,27,28,29 Tetor,ora 19:00. Interpretimi i brilant i aktorëve Romir Zalla, Gentian […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).