Art & Kulturë

Tuna publikon albumin e saj më të ri

Tuna ka publikuar albumin e saj më të ri pas një shkëputjeje të gjatë nga muzika pasi lindi djalin. Albumi titullohet “Furtuna”. Kënga e saj më e re e albumit titullohet “Tani m’ke zemër” . “Tani m’ke zemër”, është shkruar nga Aida Baraku, kurse muzika mban emrin e këngëtari të njohur Armend Rexhepagiqi. Pos këngës […]

ALCEDO FOLK BAND të premtën në Teatrin Metropol

ALCEDO FOLK BAND (GREECE) – Të premten, ora 20:00, dt. 1 Mars në teatrin Metropol si pjesë e programit të MetroSounds – Përrallë Mesdheu. Sipas mitologjisë greke, Alcedo ose Alcyone ishte vajza e bukur e Mbretit Aiolos. Thuhet se Jupiteri e ka transformuar atë në një zog të vogël shumëngjyrësh kur ajo humbi të dashurit […]

“Heart to heart”, Shpat Deda koncert për 14 shkurt

Koncerti i titulluar “Herat to heart” po organizohet për datën 14 shkurt, ditën e të dashuruarve. E kush tjetër di t’i këndojë më bukur dashurisë se sa Shpat Deda. Bashkë me Nesim Maxhunin, Armend Xhaferin, Ilir Bjarin dhe Fatlind Feratin, Shpati do të ngjitet në skenë në mbrëmjen e 14 shkurtit në Kino Armata për […]

Kjo është artistja shqiptare që synon tregun amerikan të muzikës…

Një artiste e re shqiptare, po synon tregun amerikan të muzikës. Bëhet fjalë për këngëtaren e quajtur Njomza Vitia, e cila ka publikuar klipin e saj më të ri muzikor, “Lonely Nights”. Faqja prestigjioze e muzikës në botë, Billboard, i ka dedikuar një artikull vajzës me prejardhje shqiptare. Billboard shkruan “Në pamje të parë të klipit, […]

Brezat

“Brezat” do të bashkojë dy zhanre muzike në katër emra të ndryshëm, në një event që do të elektrizojë fundin e korrikut në kryeqytet. Revista dixhitale Pa Fokus vjen në promovimin e numrit të saj më të fundit, si mbështetëse e këtij organizimi domethënës. Disa prej pjesëmarrësve janë kontribues prej kohësh në jetën social-kulturore, gjë […]

Zbuloni “Kalanë”, festivali i parë ndërkombëtar i muzikës në Shqipëri

LONDËR, 4 qershor, Blogu i famshëm londinez “STW” (Stamp the Wax) ka marrë në një intervistë të rrallë organizatorët e festivalit të parë ndërkombëtar të muzikës në Shqipëri që titullohet “Kala”. Në këtë intervistë unike organizatorët shpalosin detajet dhe sekretet që ky festival do t’i ofrojë gjithë të pranishmëve. Franca dhe Kanadaja që të dyja […]

E marta vjen me muzikë latine

Tek Bla Bla, mbrëmja e së martës i dedikohet të gjithë të apasionuarve pas muzikës latine. Java niset me energji të reja, ku do ju presin disa nga animatorët më të njohur të kërcimeve latine, që do të bashkohen me ju për një natë të gjatë plot emocion dhe muzikë. Më 1 maj, prej orës […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).