Art & Kulturë

Gjysmëhumburi nga Sally Green

Natani po vrapon përsëri. Gjurmuesit e Shtrigave të Bardha janë hedhur në sulm. Çdo Shtrigë e Zezë është në rrezik. Tanimë Natani është më i fuqishëm se kurrë ndonjëherë, porse është gati të humbasë mendjen. Që të mbrojë Aleancën nga rrënimi, atij i duhet të bëhet arma vendimtare e saj. Dhe që të shpëtojë një […]

Libër/ Robotët ”shokët” e rinj

Robotët po përgatiten të bëhen ”shokë” të njeriut dhe të ndikojnë në jetën e tij, me revolucionin e katërt industrial që po vjen. Kjo epokë e re është në qendër të librit ”Roboti e noi” (”Robotët dhe ne”) i Maria Chiara Carrozzas, ish-ministrja italiane e Arsimit, e cila jep leksione në biorobotikë në universitetin ”Sant’Anna” […]

Michele Obama

Promovohet libri i Michele Obama

TIRANË, 31 maj/ATSH/ Libri “Të Bëhesh” mbërriti edhe në Shqipëri, 6 muaj pas publikimit në SHBA, më 30 nëntor 2018, në një promovim në COD, mes shumë të ftuarve të artit, kulturës dhe shoqërisë civile. Drejtoresha e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Çano vlerësoi interesimin e lexuesit shqiptar për ardhjen në shqip të këtij […]

Shkrimtari Çapaliku promovon në Itali, dy vëllimet e “Secili çmendet sipas mënyrës së vet”

Shkrimtari Stefan Çapaliku promovoi dy vëllimet e parë të ciklit romanesk “Secili çmendet sipas mënyrës së vet” në panairin e librit “Nuovi mondi” në Bergamo të Italisë. Në ceremoninë e promovimit ishin të pranishëm shkrimtarë, botues, përkthyes, lexues, etj. I ndihmuar edhe nga fotot e viteve 1970-1980, kur zhvillohen ngjarjet e librit, shkrimtari foli për […]

Libri Kafe e Hidhur

Sytë e mëdhenj dhe të thellë në formë bajameje, fytyra me tipare të rregullta, flokët e dendur ngjyrëgështenjë: bukuria e Marisë është nga ato që e magjepsin atë që hedh sytë mbi të, pikërisht ashtu siç i ndodhi Pietro Salës, që bie në dashuri me të me shikim të parë dhe kërkon dorën e saj […]

Shqipëria sërish pjesë e panairit të librit me moton, “Lajpcigu lexon”

“Lajpcigu lexon“ me këtë moto ka hapur dyert Panairi i Librit në Lajpcig. Kosova prezantohet për herë të parë si shtet, kurse Shqipëria kërkon të zgjerojë më shumë kufijtë letrarë drejt perëndimit. Shqipëria në Lajpcig – ndërkohë është kthyer në traditë. Në bashkëpunim me rrjetin gjerman të përkthimit “Traduki”, autorët shqiptarë ka vite që jo […]

Artpolis, mbrëmje poetike për fuqizimin e grave

Artpolis (Qendra për Art dhe Komunitet) me datë 6 mars organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 mars”. Aktivistët, artistët dhe qytetarët janë të ftuar për  për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Grave këtë vit përmes leximit për fuqinë e grave dhe fuqizimin e tyre. Ngjarja do të mbahet në […]

Libri zhvillon fëmijët

Të lexosh nuk mjafton vetëm të dish gërmat. Të lexuarit padyshim ndikon në formimin e fëmijëve. Ndaj psikologët sugjerojnë që të mësuarit me librin të nisë në fëmijërinë e hershme. Botimet me figura shihet si mundësia më e mirë për tu futur në botën letrare, e më pas vazhdohet me përralla dhe tregime të shkurtra. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).