Art & Kulturë

Tiranë – Koncert Vizatimor / Jazz

Në datat 10 deri më 14 dhjetor 2018, rrjeti i Aleancave Franceze në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Shqipëri, ju propozon një koncert drejtpërsëdrejti ku ndërthuret jazz-i francez me tregimet figurative (bande dessinée). Ky projekt lindi nga takimi mes grupit Hot Club Tirana dhe dy dizenjatorëve, francezit Cédric Fortier dhe shqiptarit David Kryemadhi. Një […]

Tiranë – Koncert Vizatimor / Jazz

Në datat 10 deri më 14 dhjetor 2018, rrjeti i Aleancave Franceze në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Shqipëri, ju propozon një koncert drejtpërsëdrejti ku ndërthuret jazz-i francez me tregimet figurative (bande dessinée). Ky projekt lindi nga takimi mes grupit Hot Club Tirana dhe dy dizenjatorëve, francezit Cédric Fortier dhe shqiptarit David Kryemadhi. Një […]

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore me dy koncerte në Gjermani

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore do të zhvillojë dy koncerte në Gjermani. Pas Gjakovës ku u mirëprit nga publiku, Ansambli Popullor do të jetë me dy koncerte në Gjermani duke prezantuar një program të pasur artistik, me perlat e krijimtarisë sonë folklorike. Më 16 dhe 18 nëntor, respektivisht në Essen dhe Munich mbyllet […]

Arbana do të prezantojë koncertin për Adelën! Ja kush janë 19 këngëtarët që do performojnë

Adela Xhamani kishte ënë përgjysmë një projekt që nisi së bahsku me mikun e saj Eraldo Rexho. Ky i fundit po e vijon këtë projekt me një kauzë të veçantë. I ftuar në emisionin ‘Rudina’ ai tha se bëhet fjalë për realizimin e një koncerti në homazh të Adelës. Koncertin humanitar do ta moderojë Arbana […]

Koncerti Misa Criolla. Ja për çfarë bëhet fjalë

Koncerti me titull “Misa Criolla” do të vijë si premierë me veprën korale me të njëjtin emërtim nga kompozitori argjentinas Ariel Ramirez. Kjo vepër angazhon një numër të madh muzikantësh të rinj profesionistë, veçanërisht këngëtarë, studentë të Universitetit të Arteve. Rrugëtimi muzikor i kësaj mbrëmje sjell më pas kompozitorët Mozart (koncert në La maxhor për […]

“Ti Tironë Dashni e Madhe” – koncert recital me zërat më të mëdhenj të këngës qytetare tiranase

“Ti Tironë Dashni e Madhe” – koncert recital me zërat më të mëdhenj të këngës qytetare tiranase – 10 Tetor, 19:30 tek Amfiteatri i Tiranës. Në këtë natë madhështore Tirana bashkon zemrat e dashamirësve në një natë, jo vetëm spektakli, por dhe mirënjohje e vlerësimi për kontributet e njerëzve të shquar, të familjeve e grupimeve […]

“Karajfilat që ka Shkodra”, koncert në 35-vjetorin e krijimit të grupit

Grupi muzikor “Karajfilat që ka Shkodra”, i krijuar në vitet ’80, për 35 vjet me radhë i ka dhuruar qytetit verior dhe gjithë Shqipërisë gjallëri në jetën artistike përmes këngëve e muzikës. Në 35 vjetorin e krijimit, koncerti “Ahengu Shkodran”, këtë vit do t’i kushtohet këtij grupi që bëri një epokë të rëndësishme në muzikën […]

Koncert “Karajfilat e Shkodrës”

Muzika shkodrane zbret në Amfiteatrin e Tiranës. Legjendat e muzikës qytetare Mukades Çanga, Myfarete Laze, Bujar Qamili e Bashkim Alibali vijnë së bashku me artisët e rinj të qytetit për të sjellë një mbrëmje të paharrueshme për publikun artëdashës. Nën koreografinë e Aldo Nikës dhe Drejtimin artistik të Andi Unazës, do të interpretojnë dhe orkestra […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).