Art & Kulturë

Koncert festiv në 70-vjetorin e Patosit

Qytetarët e Patosit kanë festuar 70-vjetorin e qytetit, në sheshin “Lipe Nashi” nën ritmet e muzikës me artistë të njohur të skenës shqiptare. Në këtë koncert sollën këngë nga repertori i tyre këngëtarët Klajdi Haruni, Bruno, Anxhela Peristeri, Erik Lloshi, DJ Mir Vathi dhe këngëtarët e mirënjohur popullor Altin Myftari dhe Altin Malo. “Festivali Ndërkombëtar […]

Durrësit

Fituese e konkursit në Bienalen e Durrësit/ Pianistja e talentuar Laura Sulaj, dy koncerte në Spanjë

ATSH/- Maturantja durrsake Laura Sulaj ishte këto ditë protagoniste e dy koncerteve në Spanjë. Fituese e konkursit “Yjet e rinj”, që organizohet në kuadër të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” çdo dy vjet në Durrës, njëlloj si edhe bashkënxënësit e saj fitues në vitet e kaluara, pianistja e re ishte ftuar nga bashkëshortët Rediana dhe […]

Rona Nishliu sonte koncert në Maqedoninë e Veriut

Këngëtarja e mirënjohur, Rona Nishliu sonte me një koncert në Filharmoninë e Maqedonisë së Veriut do të promovojë albumin e ri “Mindil”. Në albumin “Mindil”, Rona ka bërë një përzgjedhje të këngëve të cilat i përkasin trashëgimisë së pasur muzikore të popullit tonë. Rona Nishliu e cila është shtatzënë, albumin ia ka dedikuar fëmijës së saj […]

Koncert “Hitet e Veriut”

Hitet e Veriut zbresin në Amfiteatrin e Tiranës. Me pjesëmarrjen e këngëtarëve më të mirë të veriut Bujar Qamili, Lirije Rasha, Dava Gjergji, Vëllezërit Lleshi etj. Me drejtor artistik Andi Unazën dhe producent Arben Mazin një mbrëmje me muzikë të mirë ju pret në Amfiteatrin e Tiranës më 18 Maj ora 20:00.

“Dielli dhe Hëna Nëna”/ Koncert për mësuesit dhe nënat

“Dielli dhe Hëna Nëna” – Koncert festiv kushtuar figurës së mësuesit dhe nënës! Këngë e kërcime nga fëmijët e talentuar të Qendrës Kombëtare të Kulturës e artistët e vegjël të grupeve Shake Dance Studio, Art Revolution Dance, Jolie Danse e yjet e së Ardhmes. Festojmë sëbashku, nga ora 11:00 te Amfiteatri i Tiranës – Parku […]

Koncert i Quartetto di Cremona/ 250-vjetori i lindjes së Ludëig van Beethoven. Ja kur

Në vitin 2020 gjithë bota feston dhe kujton 250 vjetorin e lindjes së Ludëig van Beethoven (1770-1827) dhe për herë të parë në Tiranë do të mund të dëgjojmë performancën e plotë të Kuarteteve për Harqe dhe Quintet op. 29 të kompozitorit gjerman. Projekti dyvjeçar përfshin nëntë koncerte dhe është mbështetur nga Instituti Italian i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).