Art & Kulturë

Ekspozita e skulptorëve të famshëm italianë në COD, tërheq vëmendjen e turistëve të huaj

Ekspozita “Western Promises” e dy skulptorët e famshëm italianë Emiliano Perino dhe Luca Vele e cila është çelur pak ditë më parë në Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD) po tërheq vëmendjen e turistëve të huaj. Kjo ekspozitë pati një super interes gjatë ditës së djeshme ku 150 turistë të huaj e vizituan atë duke […]

Ekpozita “Rizbulojmë Parkun”

Në kuadër të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit në bashkëpunim me Liceun Artistik dhe Drejtorinë e Shërbimeve Qeveritare organizojnë ekpozitën “Rizbulojmë Parkun”. Sëbashku me të rinjtë organizojmë jo vetëm ecje në një nga veprat më të bukura të arkitekturës landscape, por edhe ekspozitë me punime të studentëve me peisazhet dhe veprat […]

“Një Ditë e Zakonshme Shtatori”, ekspozitë nga Vehbi Murati

Ekspozita e titulluar “Një Ditë e Zakonshme Shtatori” nga Vehbi Murati përbëhet nga piktura të cilat autori i ka realizuar viteve të fundit dhe janë kryesisht të formateve të mëdha. Në to paraqiten kryesisht situata të “zakonshme” të cilat mund të jenë të një dite të zakonshme shtatori, sikur që na sugjeron titulli i kësaj […]

Ekspozitë për Nënë Terezën në kalanë e Tiranës

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, me rastin e 22-vjetorit të ndarjes nga jeta e Nënë Terezës, në Ditën e Shenjtërimit të saj, hapi ekspozitën “Zemër Shqiptare, Shën Tereza na bashkon – 22 vjet pas kalimit në amshim të Shën Terezës”. Ky projekt erdhi në bashkëpunim mes Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave, Kalasë së Tiranës dhe […]

17 vepra pikture të Leonardo Da Vinci në Tiranë

Mbërrin në Shqipëri dhe më saktë në Tiranë në Muzeun prestigjioz Historik Kombëtar të Sheshit Skënderbej, ekspozita “Leonardo – Opera Omnia”, e kuruar nga historiani i artit prof. Antonio Paolucci dhe e prodhuar nga RAICom. 17 vepra pikture të Leonardo Da Vinci të një cilësie të lartë dhe në përmasa originale. Ekspozita – e cila […]

Ekspozita “Duke pikturuar filmin” nga Shyqyru Sako

Po bëhen edhe përgatitjet e fundit për ekspozitën e piktorit të filmit, Shyqyri Sako – “Duke pikturuar filmin”. Karriera mbi 50-vjeçare e artistit, ku do të ekspozohen pllakate, piktura dhe vizatime nga filmat që kanë bërë histori në kinematografinë shqiptare vjen më 18 Korrik – Ora 20:00 te salloni i Kryeministrisë.

Ekspozitë në Tiranë me bukuritë e rralla të faunës së Kosovës

Bukuritë e rralla të faunës së Kosovës u prezantuan mbrëmjen e djeshme në ekspozitën e ëildlife Albanian Photographers, të çelur në ambientet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Tiranë. “Ekspozita e jetës së egër shqiptare” u organizua me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit të Kosovës. Po ashtu ky aktivitet u mbështet […]

ekspozita

Shqipëria në vitet 1928-1931, ekspozita e çiftit italian Quaroni.

Ekspozita e fotografëve italianë Pietro dhe Larissa Quaroni me 780 fotografi të dixhitalizuara të arkivit personal të tyre të Shqipërisë së viteve 1928-1931, e çelur në  Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD) në Tiranë, është vizituar nga një numër i lartë vizitorësh. “Vetëm 10 ditë nga hapja, ekspozita “Arkivi Fotografik 1928-193″ shënon mbi 1000 vizitorë, […]

Ekspozita “AKUARIUM”

Ditën e Martë datë 28.05.2019 ora 18:30 Ju ftojmë të gjithë në hapjen e ekspozitës “AKUARIUM”. Punime të shumë artistëve të vegjël që kanë sjellë për publikun e gjërë mjaftë piktura, kolorite, forma dhe imazhe tepër të ndjera emocionalisht. Do të jetë një ekspozitë e ngrohtë e rrethuar me shumë dashuri. Ju mirëpresim! Qendra Rinore […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).