Art & Kulturë

Hapet ekspozita “Hasjania” në Prizren

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë në hapjen e ekspozitës së skulptorit Luan Mulliqi, të titulluar “Hasjania”, e cila u organizua në Galerinë e Hamamit në Prizren, aktivitet ky i organizuar nga MKRS-ja pas hapjes së zyrave të saj në qytetin jugor të Republikës së Kosovës. Ministri Gashi, siç njofton kumtesa, […]

“Ngjyra në dimër”, ekspozita sjell 76 punime të piktores durrsake

“Ngjyra në dimër” e ka titulluar piktorja Shpresa Milaqi Bajko ekspozitën e saj të pestë personale, e cila është hapur në Durrës këto ditë. E mbështetur në teknikat e vajit dhe akuarelit, ekspozita sjell 76 tablo për artdashësit që vizitojnë galerinë “Nikolet Vasia” të qytetit bregdetar. Artisja durrsake ka hedhur në telajo kompozime me temë […]

Hapet sot ekspozita “Kruja dhe Skënderbeu”

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar, Instituti i Librit dhe Promocionit dhe Bashkia Krujë sot më datë 27 nëntor me fillim nga ora 12:30 hapë ekspozitën “Kruja dhe Skënderbeu”. Ekspozita mbledh së bashku 50 artistë të njohur, të cilët kanë trajtuar figurën e Skënderbeut në punimet e tyre. Sot […]

Ekspozita “Vizion Kufijsh”/ Rikthimi në shtëpi i piktorëve shqiptarë të ‘900-s që studiuan në akademitë italiane

Artistët shqiptarë në Akademitë Italiane në gjysmën e parë të shekullit të XX”, që do të përurohet këtë javë pranë Rezidencës së Italisë, përmbledh disa vepra të rëndësishme të përzgjedhura nga piktorë shqiptarë të cilët në rininë e tyre studiuan në akademitë italiane: janë piktorë që zënë një vend të rëndësishëm në pikturën shqiptare të […]

Hapet ekspozita “Shqiptarët e Çekisë” në…

Hapet në Pragë ekspozita “Shqiptarët e Çekisë” dhe botohet albumi me të njëjtin titull i fotografit të mirënjohur Roland Tasho. Në mjediset e hotel “Alkimist” në Pragë, Ambasada shqiptare në Republikën Çeke organizoi ceremoninë e hapjes së foto-ekspozitës me temë: “Shqiptarët në Çeki” si dhe botimin e albumit me të njëjtin titull të fotografit të […]

Hapet ekspozita “Unë jam Shqiptar”

Në kuadër të Kalendarit të përbashkët kulturor ndërmjet Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës të Republikës së Shqipërisë, Muzeu i Kosovës ka hapur sot ekspozitën fotografike “Unë jam Shqiptar” në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar. Ekspozita e cila për tematikë ka emigrimin e shqiptarëve, përfshin materiale fotografike […]

Tre studentë kosovarë pjesë e ekspozitës “Beyond Peace 2018 DMZ Art & Design” në Kore të Jugut

Tre studentët nga universiteti “Kosovo Art Academy” kanë arritur të bëhen pjesë e ekspozitës “Beyond Peace 2018 DMZ Art & Design” në Kore të Jugut duke përfaqësuar artin kosovar me punimet e tyre. Artistja Fazile Berisha, ka aplikuar me dy posterë të temës ekologjike të titulluar “Hazardous Field” dhe “Hazardous Planet”. Studenti Bajram Sylejmani, ka […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).