Art & Kulturë

Thirrja e OBSH: Maskat të përdoren nga qytetarët

Organizata Botërore e Shëndetësisë mbështet përdorimin e maskave nga popullsia si një mënyrë efektive për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Referuar studimeve më të fundit, rezulton se koronavirusi përhapet gjerësisht edhe përmes ajrit. Covid-19 mund të jetojë deri në tre orë në grimcat e imta që qarkullojnë në ajër, çka rrezikon infektimin e personave që […]

Keni provuar ndonjëherë patëllxhanë të mbushur me gjizë

Këtë recetë ndoshta nuk e keni provuar ende, por ka ardhur momenti që ta bëni. Përgatitja: Patëllxhanët i lajmë, u presim bishtat dhe më pas i vendosim në një tenxhere me ujë për t’i zier 10-15 minuta. Hiqni tenxheren nga zjarri, kulloni patëllxhanët dhe vendosini në një pjatë për t’u ftohur. Kur të jenë ftohur […]

Dr. Fleura Shkëmbi: Metoda tjetër për të shmangur stresin! Vizualizimi

“Imagination is more important than knowledge” – Albert Einstein Nga Dr. Fleura Shkëmbi, Psikologe klinike dhe Hipnoterapiste/Një tjetër metodë e mirë për të shmangur stresin e këtyre ditëve që të githë ne ndodhemi në karantinë për shkak të Covid-19, është vizualizimi. Kjo metodë ka të bëjë me vizualizimin e një skene ose të një situate. […]

Si të përgatisim trilece

Përbërësit Për pandispanjën 6 kokrra vezë 200 gram miell 200 gram sheqer pak vanilje pluhur Për kremin 300 gram qumësht 300 gram pana të freskët 300 gram qumësht i kondesuar qumësht Panda pak karamel Përgatitja Përgatitja e pandispanjës për Trileçe Pë të përgatitur trilecen, si fillim ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat dhe […]

Stresi i COVID-19 po ju lë zgjuar? Ja 6 këshilla për një gjumë më të mirë

Mungesa e gjumit mund të ndikojë në sistemin tuaj imunitar dhe t’ju bëjë më të prekshëm ndaj sëmundjeve. Stresi dhe ankthi mund ta vështirësojnë realizimin e një gjumi të shëndetshme çdo natë. Gjumi cilësor gjatë natës është parësor, si dhe një komponent i rëndësishëm i shëndetit tuaj fizik dhe mendor. Sidoqoftë, ndërsa pandemia e COVID-19 […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).