Art & Kulturë

Së shpejti shpallen fituesit e Çmimeve “KULT”! Risitë në këtë vit të vështirë për të gjithë

Kjo periudhë e vitit, për 15 vite me radhë i dedikohej artistëve shqiptare. Akademia “KULT” edhe këtë herë, pavarësisht vështirësive në kohë pandemie, i ka kushtuar një rëndësi të veçantë prurjeve në botën e artit shqiptar. Në respekt të traditës 15-vjeçare të Çmimeve “KULT”, në këtë periudhë të vitit organizohej mbrëmja mbarëkulturore e mbarëkombëtare e […]

Abaz Hado sjell ekspozitën e veçantë “Fituam Jetën”, që duhet shijuar nga të gjithë

Pandemia e Covid-19 ka prekur gjithë botën. Diku më shumë e diku më pak, ka ndikuar në jetët e të gjithëve ne. Kështu ka ndodhur edhe me artistin Abaz Hado, i cili sjell një ekspozitë të bukur në këtë periudhë aspak të lehtë. Një ekspozitë krejt ndryshe, për arsye se nisi në momente shumë specifike […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Kolë Idromeno në retrospektivë/ Edhe pak hapet ekspozita

Nikollë Idromeno u lind në Shkodër më 15 gusht të vitit 1860. I ati, Arsen Idromeno, një shqiptar nga Parga, ishte vendosur në Shkodër në vitin 1856. Arseni u martua me një vajzë shkodrane, Roza Saraçin në vitin 1858. Nikolla, ose Kola si e njohim ne më shumë, ishte fëmija i dytë i çiftit Idromeno, […]

Ekspozitë “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”

Në Kosovë, viktimat e dhunës në familje akoma fshihen brenda mureve të shpisë. “E kur njerëzit e ndëgjojnë dhunën tek kojshitë, hala thojnë “Çka bojnë ata mrena shpisë tyne, osht’ punë për ta”. Kjo ekspozitë shpalosë veç disa prej tregimeve të vërteta të grave dhe burrave që kanë përjetu dhunë në familje, të mledhuna nga […]

40 studentë të Arteve ekspozojnë pikturat e tyre

Punët më të mira të 40 artistëve të degës së Pikturës në Kavaletë në janë ekspozuar sot për publikun në Galerinë e Fakultetit të Arteve të Bukura. Në preokupimet e artistëve të rinj, nëpërmjet të cilave shpaloset edhe individualiteti i tyre, vjen nëpërmjet tablove edhe realiteti shqiptar. Ndonëse vëmendja kryesore është tek tematikat sociale, nuk […]

Shqipëria prezantohet në Bienalen e Venecias. Ja datat

Edhe këtë vit Shqipëria do të ketë veprën e saj përfaqësuese në Bienalen e Venecias. Vepra e Driant Zenelit, “Ndoshta kozmosi nuk është aq i jashtëzakonshëm”, e kuruar nga artistja Alicia Knock do të prezantohet nga 11 maji deri më 24 nëntor 2019 në “Arsenale Artiglierie”. Në përshkrimin që i bëhet veprës së artistit shqiptar […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).