Art & Kulturë

“Stinët në peizazh”, ekspozita me 68 punime e piktorit Kasa

“Stinët në peizazh” titullohet ekspozita e piktorit Sadik Kasa e çelur në galerinë “Art Saranda”, në qytetin bregdetar. Në këtë ekspozitë piktori Kasa ka paraqitur 68 punime të realizuara në teknikën e vajit, në gjininë e peizazhit dhe natyrave të qeta. Sadik Kasa është diplomuar në vitin 1977 piktor-skenograf. Nga viti 1995-2005 ka punuar mësues […]

Ekspozita 30 Years Old do të jetë tek Galeria FAB deri në fund të janarit

Artisti italian Eugenio Tibaldi që prej muajit korrik 2018 e deri në mars 2019 ka ideuar një projekt që do të ekspozohet në Galerinë FAB të Universitetit të Arteve në Tiranë nga 11 deri më 31 mars 2019. Titulli i referohet një epoke historike shumë të saktë dhe sugjeron të tentohet të festohet, por për […]

Edhe pak ditë kohë për të parë nga afër ekspozitën e artistit Parid Dule. Pse s’duhet humbur?

Në Metronomi Primary School Art Institute që prej ditës së diel është hapur ekspozita personale e artistit Parid Dule. Ekspozita do të mbyllet këtë të dielë më datë 17 shkurt. Piktura figurative e Parid Dules është fryt i një ekspertize të konsoliduar në vizatimin, shpërndarjen e partiturave kromatike me një shije mjaft të rafinuar. Artisti […]

Hapja e ekspozitës “Dinastia Marubi”

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” ka kënaqësinë t’ju ftojë në hapjen e ekspozitës “Dinastia Marubi: Njëqind vite të studios fotografike shqiptare ” e kuruar nga Kim Knoppers. Ekspozita do të paraqesë një përzgjedhje imazhesh nga arkiva e Marubëve (1856- 1959) që kanë qenë pjesë e ekspozitës me të njëjtin titull të hapur në Muzeun e […]

Rrëfimet e një koleksioni albanologjik “Shqipëria dhe shqiptarët nga Skënderbeu tek pavarësia”

Fjala e drejtorit të Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi në ekspozitën “Rrëfimet e një koleksioni albanologjik” nga Ylli Sula: Borhesi në veprën e vet monumentale “Biblioteka e Babelit” rrëfen sesi universi konsiston në hapësira dhomash hegzgonale të stërmëdha të cilat përfshijnë dijet e mjaftueshme për të mbijetuar njerëzimi si dhe katër dhoma të mëdha me […]

Ekspozita “Vizion Kufijsh”/ Rikthimi në shtëpi i piktorëve shqiptarë të ‘900-s që studiuan në akademitë italiane

Artistët shqiptarë në Akademitë Italiane në gjysmën e parë të shekullit të XX”, që do të përurohet këtë javë pranë Rezidencës së Italisë, përmbledh disa vepra të rëndësishme të përzgjedhura nga piktorë shqiptarë të cilët në rininë e tyre studiuan në akademitë italiane: janë piktorë që zënë një vend të rëndësishëm në pikturën shqiptare të […]

Rrëfimet e një koleksioni albanologjik! Një ekspozitë për të mos u humbur nga Ylli Sula!

Rrëfimet e një koleksioni albanologjik: Shqiptarët dhe Shqipëria nga Skënderbeu tek Pavarësia. Një ekspozitë që mbledh bashkë për herë të parë, botimet e huaja përgjatë 500 viteve, shkruar për shqiptarët dhe Shqipërinë, pjesë e koleksionit privat të Ylli Sula. Ekspozita do të hapet të martën më 23 tetor dhe do të mbyllet më 30 tetor […]

Ekspozita fotografike “Viti 1989 Çlirimi” në muzeun Gjethi deri në 30 shtator

Në Muzeun Kombëtar “Gjethi”, është çelur ekspozita fotografike me titull “Viti 1989 Çlirimi”. Ekspozita dedikuar komunizmit rumun si dhe revolucionit antikomunist të ndodhur në këtë vend, vjen si bashkëpunim i Muzeve të Bashkisë së Bukureshtit me Muzeun Kombëtar “Gjethi”. Ekspozita do të qendrojë e hapur deri më 30 Nëntor 2018 për publikun.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).