Art & Kulturë

Gala te Amfiteatri i Liqenit

Mbrëmje kushtuar baletit drejtuar nga koreografët me karrierë ndërkombëtare Tomorr Kokona, Ilir Shaqiri dhe Blerina Arbana, Julian Bulku. Hyrja e lirë! Me pjesëmarrjen e balerinëve italianë dhe shqiptarë. Tomorr Kokona është drejtor i përgjithshëm, Ilir Shaqiri drejtor Artistik, Bela Blerina Arbana dhe Julian Bulku. Mos e humbisni, të shtunën më 7 shtator në orën 20:00 […]

Këndet “Suvenire, Art & Libër”, emërtim dhe logo të re

Ministrja e Kulturës Elva Margariti bën me dije për shpalljen e konkursit si dhe për ndryshimin e emërtimit nga Këndi “Suvenire, Art & Libër”, në një emërtim të ri dhe dizajn të logos për propozimin e ri si emblemë identifikuese për hapësirat ku tregtohen produktet dhe objektet me elementë të vlerave përfaqësuese të trashëgimisë kulturore […]

Koncert Diaspora Artistike dhe Shkencore – SHBA

S’afërmi! Akademia e Shkencave e Shqipërisë në bashkëpunim me Ministrinë e Diasporës organizon: Diaspora Artistike dhe Shkencore – SHBA Me pjesëmarrjen e Dr. Redi Llupa Piano, SHBA – Shqipëri dhe Dr.Juan Sebastian Delgado Violonçel, Kanada – Argjentinë. Në program: Enrique Granados, Manuel de Falla, Marcelo Nisinman, Astor Piazzolla, Thomas Simaku, Vasil S. Tole, Tonin Harapi, […]

Koncert për Nënë Terezën në Piana degli Albanesi

Eleganca e pianofortes dhe ajo çka sugjeron violina takohen dhe përzihen me fuqinë e një zëri sopranoje. Kjo është ”Nëna Arbëri”, koncerti që do të zhvillohet të enjten në orën 21:00 në sheshin ”Viktor Emanueli” në Piana degli Albanesi, shkruan agjencia italiane zyrtare e lajmeve, ANSA. Një takim i dëshiruar shumë nga ministri i Shtetit […]

Horoskopi Javor, 2 – 8 Shtator 2019

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Nuk ka asnjë lajm të ardhshëm në dashuri për ju këtë javë. Ata që janë beqarë mund të përjetojnë tërheqje për dikë tjetër përveç standardit të tyre. Koha më e mirë e javës do të jetë rreth të Mërkurës, ndërsa pakënaqësia dhe tensioni në çifte mund të zgjatet […]

“Fundjavë në Park” me IntoAlbania

Një event i muzikës elektronike në mjedis të hapur, përgjatë gjithë fundjavës! “Fundjavë në Park” sjell një eksperiencë të thjeshtë dhe një ndjesi minimaliste; artistet e muzikës elektronike në qytet, bar veror; brunch dhe piknik në natyrë; hapësira relaksi dhe kanotazh në liqen. ‘Fundjava në Park’ është një format muzikor i të mbledhurit së bashku […]

Koncert Da Vinci 500

Kompozimet e krijuara në nder të Leonardo Da Vinci (1452-1519), sillen në Tiranë në 500 vjetorin e vdekjes, nën interpretimin e: David Heyes – Kontrabas Sarah Poole- Soprano Dritan Gani- Kontrabas Ky aktivitet është mundësuar nga Bashkia Tiranë dhe Ministria e Kulturës.

Prezantimi i librit “Shënime për Muzikantin”

Në kuadër të aktiviteteve të Akademisë së të Rinjve për vitin 2019-2020, ditën e martë, dt. 3 shtator, ora 11.00, në sallën “Aleks Buda”, me mbështetjen e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, do të organizohet prezantimi i librit “SHËNIME PËR MUZIKANTIN”, me autor kompozitorin Markelian Kapidani. Do të flasin: Markelian Kapidani (kompozitor/pianist) Mikaela Minga (Akademia […]

“Kopshti i Qershive” sot në skenën e teatrit “A. Z. ÇAJUPI”

Bashkia Korçë, fton të gjithë artdashësit e këtij qyteti, për të ndjekur sot në skenën e teatrit “Andon Zako ÇAJUPI” veprën “Kopshti i Qershive” të autorit të madh Çehov. ”Ju ftojmë të shijoni një vepër të mrekullueshme në teatrin e Korçës, sjellë në skenë nga një autor i madh si Çehov”, thuhet në njoftimin e […]

Rinis sezoni në Teatrin e Kukullave, ja shfaqja që do jepet këtë fundjavë

Rinis këtë fundjavë sezoni i ri i aktiviteteve në Teatrin e Kukullave. Faqja zyrtare e teatrit njofton se shfaqja e parë që do të argëtojë vogëlushët e kryeqytetit nis të shtunën me ”Delja e detit”. “Të dashur miq të vegjël të Teatrit të Kukullave! Sezoni i ri i Teatrit të Kukullave nis me shfaqjen ”Delja […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).