Art & Kulturë

Olen Çezari dhuron spektakël nën tingujt e violinës në Pallatin e Kongreseve

Violinisti i mirënjohur Olen Çezari dhe grupi i tij “International Clandestine Orchestra” dhuruan spektakël mbrëmjen e djeshme për publikun i cili kishte mbushur sallën e Pallatit të Kongreseve. Tingujt e violinës të ndërthurura mjeshtërisht dhe me muzikë bashkëkohore nga Olen Çezari krijuan një atmosferë argëtuese për publikun i cili gjatë gjithë mbrëmjes u bë pjesë […]

Botohet kalendari i Festave të Veriut të Shqipërisë

Në prag të sezonit turistik – “Veriu është festë” si pikënisje për kalendarin e festave lokale të Shqipërisë Si nisi kalendari “Veriu është festë” Qarku i Shkodrës përbëhet nga 5 Bashki (Malësi e Madhe, Vau Dejës, Shkodër, Pukë, Fushë Arrëz), 33 Njësi Administrative dhe 272 fshatra, të cilat shtrihen në një territor prej 2,863.23 km2 nga […]

Promovohet libri: Diagnostikimi Bashkëkohor i Sëmundjeve të Brendshme

Botimet Toena dhe Fakulteti i Mjekësisë (Shërbimi Universitar i Sëmundjeve të Brendshme) organizojnë promovimin e librit me titull: “Diagnostikimi Bashkëkohor i Sëmundjeve të Brendshme”. Promovimi do të zhvillohet të mërkurën në orën 11:00 më 24 prill në sallën “William A. Johnson”, Fakulteti i Mjekësisë, UMT. Autorë të librit janë: Llambi Konomi & Anna-Maria Konomi.

Barakat fiton ”Booker”-in arab

Çmimi ndërkombëtar për shkrimtarët arabë për letërsinë ”fiction” nga fondacioni ”Booker” iu dorëzua libanezes Hoda Barakat për romanin e saj “Courrier de nuit”. Fituesja e çmimit do të shpërblehet me 50 000 dollarë dhe gjashtë autorët e tjerë të përzgjedhur që morën pjesë në garë do të marrin secili 10 000 dollarë. Çmimi i edicionit […]

Kineasti dhe Shkrimtari Dhimitër Anagnosti prezanton librin “Ulliri, pema e dhimbjes”

Botimet Toena organizojnë pasditen e sotme një takim për prezantimin e librit :Ulliri, Pema e Dhimbjes” nga Dhimitër Anagnosti. Në këtë promovim do të marrë pjesë edhe aktorja Roza Anagnosti. Takimi do të zhvillohet sot në orën 19:00 tek Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Libri Kafe e Hidhur

Sytë e mëdhenj dhe të thellë në formë bajameje, fytyra me tipare të rregullta, flokët e dendur ngjyrëgështenjë: bukuria e Marisë është nga ato që e magjepsin atë që hedh sytë mbi të, pikërisht ashtu siç i ndodhi Pietro Salës, që bie në dashuri me të me shikim të parë dhe kërkon dorën e saj […]

Pastiço me pulë dhe patate

Jemi mësuar që pastiçot t’i përgatisim gjithmonë me bazë pastash, por ato mund të realizohen me përbërës nga më të shumëllojshmit, edhe me perimet e kopshtit që ofron stina. Kësaj here do ta përgtisim me patate të bëra pure të cilat i garantojnë konsistencën e duhur dhe shije të mirë kësaj pjate. Sot do të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).