Art & Kulturë

Ansambli i valleve popullore bullgare me koncert në Berat

Ansambli i valleve popullore bullgare “Vangeloff”, me ftesë të bashkisë së Beratit, dha të dielën përpara artdashësve të shumtë beratas, një koncert të përbashkët me Qendrën Kulturore “Margarita Tutulani” dhe grupin e shoqatës “Qypërllinjtë e Roshnikut”. Të pranishëm në këtë koncert ishin ambasadori i Bullgarisë në Shqipëri, Momtchil Stoyanov Raytchevski, dhe nënkryetarja e bashkisë, Afize […]

Nëse je në Tiranë, merr miqtë e familjen dhe shkoni tek Liqeni të shtunën

Në kuadër të Samitit të Diasporës më 2 Mars në Parkun e Liqenit Artificial do të vijë aktiviteti “Sporte Ujore në Park”. Një ditë ndryshe dedikuar sportit, natyrës së bukur shqiptare dhe jetesës aktive. Nëse je në Tiranë, merr miqtë e familjen dhe shkoni tek Liqeni.

Parfumi duhet përdorur kështu!

1. Grupet e ndryshme të parfumeve nuk duhet të jenë të përziera Kur përdorni disa lloje kozmetike parfumi (për shembull, një parfum, një deodorant dhe një krem ​​trupi), blini produkte që përputhen me njëri-tjetrin (mundësisht nga e njëjta linjë produktesh). Nuk duhet të ketë erëra të tjera që bien ndesh me parfumin tuaj. 2. Çdo […]

Tragjedia Antigona e Zhan Anuil vjen premirë më Teatrin Eksperimental më 9 Mars

Antigona e Zhan Anuil është një përshtatje e tragjedisë së Sofokliut me të njëjtin titull. E shkruar në vitin 1942, kur trupat naziste pushtuan Francën, historia sillet rreth konfliktit të Antigonës idealiste dhe xhaxhait të saj të ngurtë, Kreonit, në lidhje me varrimin e vëllait të Antigonës, Poliniku. Gjithashtu vepra u interpretua se përfaqësonte luftën […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).