Art & Kulturë

Mistere nate!

MIHALLAQ QILLERI Dhe thamë se tashmë kishte ardhur koha të flinim.. Ti veshe këmishën e purpurt të ëndrrës, Unë u shtriva para teje për të pritur afrimin e magjisë. Ti fike dritën e madhe të përjashtimit prej botës, Unë abazhurin e intimitetit ndeza ndërkohë, Sikur të doja të shtoja hijet ndër muret e zbrazta. Më […]

Ja kush është juria e edicionit të pestë të çmimit Kadare

Edicioni i pestë i çmimit Kadare, një prej konkurseve më të rëndësishme letrare në vend, hap siparin sot. Ftohen të gjithë autorët shqipfolës të dorëzojnë në adresën elektronike: [email protected], një sinops deri në 2 faqe mbi veprën e shkruar dhe 15 faqet e para të dorëshkrimit. Në një fazë të dytë juria e përzgjedhur e këtij […]

Kur ka qenë hera e parë që i ke thënë ‘Të dua’ vetes tënde?

Kur ka qenë hera e fundit që i ke thënë dikujt ‘Të dua’? Kur ka qenë hera e parë që i ke thënë ‘Te dua’ vetes tënde? Çdo ditë zgjohemi me idenë për të bërë dike të lumtur, prindërit, shokun, shoqen, të dashurin, të dashurën. Shpenzojme kohën për të gjetur nje motiv të buzeqeshjes së […]

Shqipëria sërish pjesë e panairit të librit me moton, “Lajpcigu lexon”

“Lajpcigu lexon“ me këtë moto ka hapur dyert Panairi i Librit në Lajpcig. Kosova prezantohet për herë të parë si shtet, kurse Shqipëria kërkon të zgjerojë më shumë kufijtë letrarë drejt perëndimit. Shqipëria në Lajpcig – ndërkohë është kthyer në traditë. Në bashkëpunim me rrjetin gjerman të përkthimit “Traduki”, autorët shqiptarë ka vite që jo […]

Divjaka në festë/ Ekspozitë dhe koncert!

Në fundjavë Parku i Divjakës u mbush me të rinj dhe të reja pasi u zhvillua një aktivitet kulturor “Ditë pranvere”. I organizuar nga bashkia e Divjakës dhe Qendra Kulturore Divjakë, në këtë aktivitet nxënësit shpalosën talentin e tyre në pikturë, këngë dhe valle. Qytetarët e shumtë vendas, por turistë të ardhur për të kaluar […]

Ekspozitë për Michael Jackson në Gjermani

Ekspozita “Michael Jackson: On The ëall” është hapur të premten në muzeun e artit në Bonn të Gjermanisë. Janë 100 vepra arti nga 70 artistë të ndryshëm, përfshirë David LaChapelle dhe Andy ëarhol. Premiera e ekspozitës ka ngjallur debat nëse është mirë që këngëtari i ndjerë të vazhdojë të nderohet pas transmetimit të dokumentarit “Leaving […]

Shkarkohet Panucci

Federata Shqiptare e Futbollit ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. “E falenderojmë trajnerin Panucci për punën e zhvilluar deri më tani dhe i urojmë suksese në vazhdimin e karrierës”, thuhet në njoftimin e FSHF. Ekipi kombëtar në ndeshjen e dytë zyrtare eliminatore kundër Andorrës në transfertë do të drejtohet nga Ervin Bulku dhe […]

Ekspozita në UET “Me Ndërkombëtarët” për 75 vjetorin e Bujar Kapexhiu

Në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës do të çelet sot një ekspozitë mjaft e veçantë nga artisti i njohur Bujar Kapexhiu, me titull “Ndërkombëtarët”. Kjo ekspozitë vjen në kuadrin e 75 vjetorit të mjeshtrit Kapexhiu. I njohur për humorin dhe ironinë e tij të hollë, ai përgjatë viteve ka realizuar një sërë karikaturash ku […]

Ferdinand

Ju ftojmë në një histori të mrekullueshme. Një histori aspak si të tjerat , një histori që flet për guximin, dashurinë dhe mbi të gjitha për miqësinë. Kjo është historia e Ferdinandit, një Dem i vogël me zemër të madhe, një dem që nuk i pëlqen të ndeshet por i pëlqejnë lulet. Kur Ferdinandin e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).