Art & Kulturë

Ermonela Jaho nominohet për çmimin e madh “International Opera Awards”

Sapo është bërë e ditur lista e të nominuarve për çmimin prestigjioz “International Opera Awards”, apo Oscar i operas, çmim të cilin e ëndërrojnë shumë artistë të operës. Në mesin e të nominuarve, të cilët janë nëpër kategori të ndryshme është edhe artistja shqiptare Ermonela Jaho. Ajo është e nominuar në kategorinë për këngëtaren më […]

Shqipëria, bukuria e harruar ballkanike e Europës

Grekët antikë, ilirët e dhënë pas bizhuterive – paraardhësit e shumë prej shqiptarëve të sotëm – të ndjekur nga romakët, bizantinët dhe osmanët, të gjithë e dëshironin një copëz Shqipërie. Dhe kush mund t’i fajësojë ata? Sipas italianëve dhe grekëve të sotëm, Shqipëria është një vend miqësor, me njerëz mikpritës dhe një tokë e mbushur […]

Eminemi me turne në Europë

Reperi i famshëm amerikan, Eminem, ka njoftuar se së shpejti do të mbajë turne edhe në Evropë. Në një postim në faqen e tij zyrtare, Eminem ka treguar se gjatë verës do të mbajë koncert në disa prej qendrave kryesore evropiane, përfshirë Zyrihun, Milanon, Hanoverin e Londrën. Turneu është pas lansimit të albumit “Revival”.

“Dita Zë Fill” pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Santa Barbara

  Filmi “Dita zë fill” (Daybreak) nga regjisori shqiptar Gentian Koçi, do të shfaqet premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Santa Barbara, Kaliforni. Edicioni i 33-të i festivalit do të zhvillohet nga data 31 janar deri më 10 shkurt 2018, ku edhe një filmi kosovar “T’Padashtun” do të shfaqet në këtë festival. “Daybreak” është […]

Netë latine e jazz në kryeqytet

Sezoni i ri i muzikës live çelet tek hotel Rogner me meloditë e muzikës latine që vjen në harmoni me tingujt e jazz. Të ftuar special në këtë natë do të jenë Eclesio Ramos dhe Hot Club Tirana. Kjo natë plot me muzikë, fillon në orën 20:30 të ditës së mërkurë, më datë 1 shkurt, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).