Art & Kulturë

FOTO/ Ja si ishin veshur VIP-at në Grammy Awards 2018

Ceremonia e 60-të e Grammy Awards u zhvillua ditën e djeshme në New York dhe yjet e muzikës e të Hollywood-it shkëlqyen në tapetin e kuq. Pothuajse të gjithë mbajtën në dorë një trëndafil të bardhë për të treguar mbështetjen e tyre ndaj lëvizjes kundër abuzimeve seksuale në punë “Time’s Up”. Pjesë e këtij festivali kanë qenë […]

Histori: Ҫfarë ka ndodhur më 29 Janar?

29 Janar 1595 – Shfaqja e njohur “Romeo & Zhuljet” nga William Shakespeare, u luajt për herë të parë në një teatër në Angli. Ajo u publikua zyrtarisht si libër rreth vitit 1597, për t’u bërë një nga veprat më të njohura të këtij shkrimtari, por edhe në botë. 29 Janar 1781 – Opera “Idomeneo” […]

Shiten në ankand 112 letra dashurie të Simone de Beauvoir

Sipas shtëpisë së ankandeve Christie’s, kineasti Claude Lanzmann shiti 112 letra dashurie që ia kishte dërguar francezja e famshme Simone de Beauvoir. Letrat janë plot pasion çmendurie që çifti shkëmbeu gjatë aventurës së tyre prej 7 vitesh në dekadën 1950 e nuk janë publikuar kurrë. Christie’s njoftoi se këto u blenë nga universiteti i Jeillit […]

Arilena Ara rrëmben çmimin e madh në Paris

Edicioni i 41-të i “The Best Awards” është mbajtur në Paris dhe krahas emrave të mëdhenj të fushave të ndryshme të artit, ishte një vend special edhe për këngëtaren shqiptare. Arilena ka rrëmbyer çmimin “The Best Awards” për kategorinë e muzikës si “Këngëtarja fenomen e vitit” duke vulosur kështu, për të disatën herë, suksesin e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).