Art & Kulturë

Etno Fest shpalos nëntë shtyllat programore për këtë edicion

Në pritje të lansimit të Web site që do të bëhet nesër, ku do të shpaloset programi dhe informatat tjera shtesë, Etno Fest ka publikuar sot nëntë shtyllat programore të këtij edicioni që mbahet nga data 11 gusht deri më 3 shtator. I – EKSPOZITAT: 1.“Hasjanet” – Ekspozitë e skulpturave nga Luan Mulliqi 2. “Hasjanet”- […]

Vetë 2017, intershipe për të rinjtë

AIESEC është organizata më e madhe rinore në botë, e cila synon arritje të paqes dhe përmbushjes së potencialit njerëzor duke aktivizuar lidershipin tek të rinjtë përmes programeve të internshipeve ndërkombëtare.Kemi qindra projekte internshipesh vullnetare dhe profesionale këtë verë, dëshironi të merrni pjesë? Ndiqni këtë event dhe do të postojmë projektet tona së shpejti 🙂

Koncert në gur

Koncert në gur – tradita vazhdon në qytetin e sokakëve. Për të katërtin vit në kalanë e Gjirokastrës do të dëgjohen tingujt e muzikës ; Këtë vit i ftuar special është këngëtari Bojken Lako dhe më pas DJ e zgjedhur Ad Disha, Mr.Cool&Positive Cuts. Warm up set dj’s Beck& Free Z. Eventi do të organizohet […]

Konsumimi i alkoolit përmirëson memorien

Shumicës së njerëzve u ka ndodhur të zgjohen në mëngjes pas një nate të shfrenuar në diskotekë me probleme të kujtesës – të shkaktuara pikërisht nga alkooli. Prandaj, nuk është çudi se titulli mund t’ju befasojë – konsumimi i alkoolit faktikisht mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e kujtesës. Sipas një studimi të ri nga Universiteti […]

Sot nis BeerFest Kosova

Festivali më i madh i birrës në Kosovë, nis sonte edicionin e tij të shtatë tek parkingu prapa Pallatit të Rinisë. Ky festival do të mbahet deri më datën 30 korrik, ku do të sjellë birrat më të njohura me çmime promovuese. Organizatorët njoftuan se edhe sivjet, sikurse në edicionin e kaluar në bashkëpunim me […]

Së shpejti Edicioni i katërt i ‘Camp ‘n’ Hike’

Organizata Hiking Njeri organizon edicionin e katërt të “Camp ‘n’ Hike” eventit për në Majën e Njerit 2658 m, e cila gjendet në vargmalet e Rudokës në Sharrin më jugor, afër fshatit Brod të Dragashit. Ky edicion do të mbahet më 29 dhe 30 korrik. Qëllimi i tij është njoftimi, shoqërimi dhe pushtimi i majës […]

Një shqiptar me ekspozitë në Korenë e Jugut

Sonte në orën 19:00, në Galerinë “Iang”, në Seul të Koresë Jugore hapet ekspozita personale e dhjeta me radhë, e artistit Rrezeart Galica, e titulluar “Përtej homazhit…”. Kjo ekspozitë përmban 40 punime artistike të disiplinave të ndryshme të dizajnit grafik, siç janë logo, poster dhe prin. Ekspozita është e ndarë në dy cikle, cikli i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).