Art & Kulturë

Koncert “Treni i tingujve”

Qendra Kulturore Tirana, (Teatri Metropol) në kuadër të gamës së gjerë të aktiviteteve të ndryshme artistike, në datën 11/05/2017, ora 20:00, organizon koncertin recital “Treni i tingujve”, të pianistit Lambert Jorganxhi. Ky koncert është i katërti në rradhë i Qendrës Kulturore Tirana, pas koncerteve të muzikantëve, Gent Rushi me “Jazz Albania”, koncertin “Ritual Moods” të […]

3 musketierët

3 Musketieret e rock-ut shqiptar janë bërë bashkë dhe më 15 maj do të jenë në Pallatin e Kongreseve. Aleksandër Gjoka, Elton Deda dhe Redon Makashi do të rikthehen me hitet e tyre më të mira në vite, por edhe me shumë elementë të rinj në një koncert recital, për të gjithë adhuruesit e muzikës […]

Wiki Academy Albania – Tirana

Wiki Academy, pas Shkodres vjen ne Tirane. Duke kerkuar ambasadoret digjital te Shqiperise, do jemi ne nje aktivitet ne ambientet e Protik Innovation Center per promovuar sfiden e radhes e cila do te permbyllet me nje cmim final. Mos mungoni, prenotoni bileten tuaj. [codepeople-post-map]

Pesë shenja që tregojnë se trupi juaj është i uritur për vitamina

Dr. Susan Blum, në librin “Plani Shërues i Sistemit të Imunitetit”, ka bërë të ditura shenjat e pazakonta, që tregojnë se keni mungesë vitaminash dhe çfarë duhet të bëni, që të përmbushni vitaminat e nevojshme. “Me ngrënien e ushqimeve të gatshme, nuk është çudi që në ditët e sotme, të gjithë të kemi mungesë vitaminash, […]

10 super ushqimet kundër alergjive sezonale

Nëse doni të parandaloni apo luftoni alergjitë sezonale, të cilat janë në përgjithësi prezente në çdo ndërrim stine, në këtë artikull po ju listojmë se cilat janë ushqimet që ju duhet të konsumoni. 1. Kosi Kosi është shumë i pasur me probiotikë, të cilat kanë ndikim pozitiv jo vetëm ne sistemin tretës, por veprojnë edhe […]

Telefoni i vogël Android që kushton 54 dollarë

Ndërkohë që tendenca e përgjithshme duket të jetë drejt telefonave me ekrane të mëdha, kjo gjë nuk i ka penguar disa prodhues që të zgjedhin një model më të vogël të telefonit që bazohet në Android dhe kushton më lirë, përkundër specifikave të mira. Jelly, për shembull, ka ndërtuar një telefon ultra të vogël me […]

Fotografët e rinj edhe në Kosovë

Young Photographers’ Global Exhibition, Ekspozita Globale e Fotografëve të Rinj është një projekt që vë në qendër të vëmendjes fotografë të rinjë. Fotografë të cilët kanë marrë pjesë në 6 vitet e fundit në festivalin më të madh në rajon për fotografët e rinj. Përmes këtij projekti, ata do të arrijnë promovimin global të punës […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).