Art & Kulturë

“Hapësira zero” – Projekti që përfaqëson Shqipërinë në Bienalen Ndërkombëtare të Arkitekturës, Venecia 2018

  Ministria e Kulturës ka shpallur projektin që do të përfaqësojë Shqipërinë në edicionin e 16-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës në Bienalen e Venecias 2018. Projekti fitues është “Hapësira zero”, i paraqitur nga Commonsense, Studio/PRGBR Architektur FABLAB, Tirana.

Revista italiane: “Tirana, një Kryebashkiak i ri, një kryeqytet dinamik”

“Një kryeqytet dinamik.” Kështu e përkufizon Tiranën në numrin e saj të fundit revista prestigjoze italiane “L’Espresso”, dhe kjo jo pa arsye. Për këtë, ajo i referohet pikërisht zhvillimit që ka pësuar qyteti dhe disa prej reformave më të rëndësishme dhe të guximshme që po ndërmerr prej dy vitesh administrata e re e Bashkisë së Tiranës […]

Agim Sulaj sjell “Rrënjët 2” në Tiranë

Artisti i njohur Agim Sulaj i vlerësuar në botë me veprat e tij këtë dhjetor ka çelur në Tiranë ekspozitën “Rrënjët 2”. Janë 27 vepra që janë prezantuar në këtë ekspozitë për publikun, punime në vaj dhe për herë të parë prezantohet dhe vizatimi origjinal i vlerësuar me çmim të parë në Londër “Valixhja e […]

Emeli Sande sonte në Tiranë

Sonte më 29 nëntor sheshi Skënderbej në Tiranë, do të vërshohet nga artistët të cilët do të këndojnë në “Natën e Bardhë”. Tashmë janë zbuluar emrat që do të performojnë në këtë koncert tradicional, ku përveç Alban Ramosaj dhe Kamela Islamaj në “Natën e Bardhë” do të performojë edhe këngëtarja e njohur Emeli Sande.  Koncerti […]

Blla Blla Blla at Piramida Tiranë

Blla Blla Blla… – Brum për Medioferr Duke kërkuar një pozitë më kreative të trupit tim… Plotësova me fjalë disa çaste të zbrazëta nga periudha mes dy ditëve, ngjita disa pika uji në një shirit ngjitës, me një kilogram erë i ushqeva mushkëritë, lejova dita të më gjejë të zgjuar Duke shthurur kabllon e kufjes […]

Pas 400 ekspozitash në botë, Franco Fontana vjen me “Grand Tour Italia” në Tiranë

Ekspozita “Grand Tour Italia” u çel në Muzeun Historik Kombëtar nga fotografi italian Franco Fontana. Jeta sociale, pamje nga jeta rurale, industriale apo urbane krijojnë një antagonizëm të ngjyrave të forta, pothuajse të ekzagjeruara dhe linja të mrekullueshme në artin fotografik të Fontanas. Këtë herë i gjendur në Tiranë për ekspozitën e tij personale përmes […]

Turqia Në Tiranë

Ju mirëpresim në Turqia Në Tiranë! Instituti Junus Emre Tiranë fton të gjithë Shqipërinë të përjetojë Turqinë në Tiranë. Në Ditët e Turqisë do të marrë pjesë Instituti i Integrimit Antalja, Bashkia Bajrampasha, Bashkia Bursa, Bashkia Kahramanmarash, Instituti i Integrimit Konja, Instituti i Integrimit Mardin, Bashkia Sakarja, Klubi Etnospor dhe Fondacioni i Shigjetarëve. Në Ditët […]

Kinemaja “Milenium” në Tiranë: Ejani të takoni shtrigën

Pas premierës botërore në Glasgow, filmi i parë shqiptar i zhanrit horror do të vijë edhe për publikun shqiptar, përkatësisht në Kinemanë “Milenium”. “Bloodlands” shpalos historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Atë e dëbojnë në mal, duke e quajtur shtrigë. E lënduar, […]

Gjueti Mbeturinash!

#TrashHunter – Gjuetarët e Mbeturinave gati për gjuetinë e radhës. Misioni ynë është të shkojmë për gjueti mbeturinash, ti identifikojmë dhe ti eleminojmë ato, në mbrojtje të natyrës, në shërbim të qytetit dhe komunitetit! Kësaj here Gjuetarët e Mbeturinave i bashkohen për ndihmë Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë, për eliminimin e mbeturinave […]

Night Ride – Merrni biçikletat dhe dilni…

Te Merkurave ne mbremje rruget jane tonat. Merrni bicikleten lajmeroni gjith te njohurit dhe takohemi tek sheshi Skenderbej per te pershkuar cdo jave nga nje itenerar te ndryshem me biciklete. Kete jave pikenisja eshte sheshi Skenderbej, ne oren 09:30 PM mblidhet i gjith grupi bejme nje diskutim te shkurter ku secili mund te jape mendim […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).