Art & Kulturë

Shfaqja e filmit “Rruga Bornholm” të shtunën

Më 9 nëntor 1989 në pikëkalimin kufitar në rrugën Bornholm në Berlin mbizotëron rrëmuja. Një qen i vogël kalon kufirin e brendshëm gjerman rreptësisht të siguruar dhe kalon nga Gjermania Lindore për në Gjermaninë Perëndimore. Megjithatë ky është vetëm fillimi. Gynter Shabovski, anëtar i byrosë politike deklaron në televizion gjatë një konference për shtyp se […]

Promovohet filmi dokumentar “Saga e Dinejve”

Sot, në Muzeun Historik Kombëtar u promovua filmi dokumentar “Saga e Dinejve”. Ky film dokumentar ka për skenaristë Lia Ramën dhe Enver Kushin. Regjia i përket Mjeshtrit të Madh,  Kujtim Gjonaj dhe drejtor fotografie, Spartak Papadhimitri. Dokumentari flet për familjen e Dinejve, një familje e rëndësishme dhe e madhe çame. Dinastia e Dinejve zë fill […]

Sot promovohet filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig”

Sot nw orën 18.00, në sallën qendrore të teatrit “A. Moisiu” Durrës, organizohet promovimi i filmit dokumentar “Rikthim në Lajpcig”, kushtuar “Maces së zezë”, legjendës së portës shqiptare Sulejman Maliqati. Dokumentari është përgatitur nga regjisori Ylli Pepo, me drejtor fotografie Xhemal Reçi. Mos mungoni. Për shumicën e opinionit ka qenë portieri më i madh shqiptar […]

Kinoklubi / Film familjar : “Le Tableau” nga Laguionie

Shfaqje e filmit « Tablloja » me autor Jean-François Laguionie (2011 – 1h16 – Animacion) Një kështjellë, kopshte të lulëzuar, një pyll i dendur, ja se çfarë një Piktor, për arsye misterioze, i ka lënë pa përfunduar. Në këtë tablo jetojnë tre lloj personazhesh : Toupins, të cilët janë pikturuar plotësisht, Pafinis, të cilëve ju […]

Premiera e Dokumentarit “Edhe Muret Kanë Veshë”

Të enjten vjen premiera e filmit dokumentar “Edhe muret kanë veshë”, i regjisorit Ervin Kotori, që ndjek rrugëtimin e produktit artistik me të njëjtin titull, i realizuar mbi dëshmitë gojore të të mbijetuarve të krimeve të së shkuarës komuniste në Shqipëri, nga Alketa Xhafa Mripa dhe Kristale Ivezaj Rama, në kuadër të projektit “Përkujtojmë për […]

Filmat shqiptarë, në 2019-n, prezent në festivalet e kategorisë A

Një ndër projektet më ambicioze në fushën e industrisë së filmit po zhvillohen përgjatë këtyre ditëve në Tiranë. Producentë edhe regjisorë nga vendet ballkanike, por jo vetëm diskutojnë sfidat, idetë edhe problematikat në kinematografi, por edhe krijojnë bashkëpunime për bashkëprodhime nëpërmjet Balkan Film Market. Drejtuesi i këtij projekti, Andamion Murataj, teksa flet për rëndësinë e […]

Kristen Stewart do ta marrë çmimin prestigjioz

Aktorja gjithnjë e më e zënë, Kristen Stewart, do ta marrë edhe një çmim për aktrimin e saj. Organizatorët e Festivalit të ardhshëm të Filmit në Cyrih ditë më parë njoftuan se këtë vit çmimin “Golden Eye” do ta marrë Stewart, e cila në festival mbërrin me regjisorin Benedict Andrews për premierën zvicerane të filmit […]

“Once Upon a Time in Hollywood” do bëhet miniseri

Menjëherë pasi që filmi “Once Upon a Time in Hollywood”, me regji të Quentin Tarantinos, mbërriti në kinema, filluan të qarkullojnë thashetheme se skenaristi/regjisori i njohur po mendon t’i shndërrojë pamjet e papublikuara në një miniseri për Netflixin. Regjisori e bëri të njëjtën gjë në fillim të këtij viti, duke i publikuar kuadrot shtesë të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).