Art & Kulturë

“Princesha Teutë” dhe historia e saj heroike vjen në Teatrin e Kukullave

Për të gjithë vogëlushët, këtë të shtunë dhe të djelë, vjen në sallën e Teatrin të Kukullave shfaqja “Princesha Teutë”. Me regji të Paolo Comentale, kjo shfaqje do t’i çojë fëmijët tuaj pas në kohë, kur e guximshmja dhe burrnesha Teutë sundonte mbi Ilirinë. Performojnë aktorët: Shegushe Bebeti, Sokol Myzeqari, Jorida Marsi dhe Denard Xhillari. […]

“Don Kishoti”: Shfaqje për fëmijët tuaj

Vepra e Don Kishotit, vjen për të parën herë në skenë nëpërmjet kukullave, e sjellë nga regjisori Klajd Ymeri në Teatrin Metropol. Sipas regjsorit, komedia me kukulla “Don Kishoti” është konceptuar jo si një teatër tradicional kukullash, por në pjesën më të madhe të shfaqjes ato komunikojnë si të ishin aktorë real. “Rrëfenjat janë ndërthurur […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).