Art & Kulturë

Ndërron jetë këngëtarja e famshme e operas

Këngëtarja e famshme amerikane e operas, sopranoja Jessye Norman vdiq në moshën 74-vjeçare, sipas ”New York Times”.

Shkaku i vdekjes është raportuar ishte një komplikim i një dëmtimi të palcës kurrizore që pësoi në vitin 2015.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Norman ka fituar katër Grammy’s.

Ajo është nderuar edhe me Medaljen Kombëtare amerikane të Arteve.

Ajo ishte një nga afro-amerikanet e para që hyri në botën e operas dhe u bë e famshme për shfaqjet e saj nga muzika e Richard Wagner.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).