Art & Kulturë

Samsung këtë vit lancon telefonin që paloset

Samsung tashmë pranoi se po punon në një telefon të palosshëm dhe madje tha se pajisja nuk do të jetë një mashtrim mediatik. Ajo që kompania nuk kishte thënë ishte se kur mund të prisnim që të lanconte këtë pajisje shumë të pritur. Drejtori i telefonisë mobile të Samsung, Koh, ka konfirmuar se kompania do […]

Prezantohet Galaxy Note 9. Gjithçka që duhet të dini

Samsung Note 9 tani është njoftuar zyrtarisht dhe Matt Swider nga TechRadar ka pasur disa përshtypje mbi pajisjen. Këtu janë mendimet e tij mbi celularin e ri. Data e lëshimit të Samsung Galaxy Note 9 është 24 gusht, e cila është dukshëm më e hershme se vitin e kaluar, që ishte 15 shtator në Britani […]

BE vendos të njëjtin mbushës për telefonat mobilë?

Bashkimi Evropian ka nisur përsëri çështjen e vendosjes së një mbushësi të përbashkët për telefona nga prodhues të ndryshëm, që do të thotë se Android dhe iPhone së shpejti mund të përdorin të njëjtin ngarkues. BE po shqyrton mundësinë e futjes së të njëjtit ngarkues të telefonisë mobile gati një dekadë që kur është raportuar […]

Whatsapp sjell një risi

WhatsApp në Maj tha se shumë shpejt do të sillte risinë e video-call në grup. Dhe ashtu ndodhi. Tani WhatsApp thotë se sot të gjithë me iPhone dhe Android mund të përdorin këtë risi. Kompania thotë se kjo risi është projektuar për të punuar edhe në kushte të vështira interneti, kështu që ju mund të […]

Modelet e lira iPhone 2018

Mediat holandeze kanë prezantuar fotografi në të cilat duken dizajnët e mundshëm të modeleve më të reja të iPhone për këtë vit. Në fotografi shihet se si mund të duket modeli më i ri i iPhone X për 2018, si dhe  iPhone me ekran LCD 6.1 inç. Apple për këtë vit planifikon tri modele të […]

Facebook po na përgjon!

Një skandal i madh ka përfshirë sërish Facebook-un, i cili akuzohet së ka përgjuar jo vetëm mesazhet e përdoruesve por edhe telefonat e tyre. Dyshimi është thelluar më shumë gjatë viteve. Facebook mendohet të ketë dëgjuar telefonatat e përdoruesve të tij përmes mikrofonit të celularit. Gjithashtu përgjon edhe vendndodhjen, leximin e mesazheve dhe regjistrin e […]

Njihuni me G7 ThinQ, por pa ekranin OLED

LG njoftoi së fundmi G7 ThinQ e saj dhe megjithëse telefoni është modeli më i fundit i firmës, ajo nuk ofron një panel OLED. Me sa duket, LG është duke rezervuar OLED për pajisjet e veta të V-së. Sipas Android Headlines, që komunikuan me LG në këtë temë, firma deklaron se dëshiron të “rezervojë panelet […]

Zbulimi i madh nga NASA: Plot 95 planetë të rinj

Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e 95 botëve pas studimit të 275 kandidatëve të mundshëm. Teleskopi Kepler ka gjetur mijëra kandidatë për t’u vlerësuar si planetë kur u lancua gati një dekadë më parë. Por […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).