Art & Kulturë

Shqipëria mikpret Greqinë gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 23-29 Maj, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Greke. Shfleto më poshtë për më shumë informacione mbi programin e Javës së Greqisë.

Çfarë është Metaverse ?

Imagjino një ditë të bukur Korriku. Ti ndodhesh në një plazh me një pije të ftohtë në dorë dhe me një laptop përpara vetes. Papritmas merr vesh se për 15 minuta do të mbahet një mbledhje urgjente në kompaninë tënde, e cila ndodhet në Tiranë. Normalisht do të mendoje se nuk do ishte e mundur […]

Shën Valentini

Sot festa e Shën Valentinit festohet kudo si Dita e Shenjtë e Dashurisë. Por ftesa dhe fuqia e dashurisë që gjendet në mesazhin e Shën Valentinit duhet parë edhe në këndvështrime të tjera përveç asaj që nënkupton një marrëdhënie burrë-grua. Dashuria është Zoti vetë duke nënkuptuar njeriun, imazhi i Zotit. Dashuria kërkon solidaritet dhe paqe, […]

Pedalo për jetën, lëvizim shëndetshëm

Biçikleta është një prej mjeteve që nxisin jetesën e shëndetshme dhe lëvizjen pa kosto mjedisore dhe ekonomike. Grupimi “Bicycle Durrës” do të zhvilloj një pedalim me karakter ndërgjegjësues për përdorimin e biçikletës, duke promovuar një mënyrë të shëndetshme të të jetuarit. Le të pedalojmë së bashku! Bashkohuni me ne, merrni edhe miqtë tuaj! Nisja do […]

Do një biçikletë të re, ja ku e gjen me çmim të lirë

Ke një biçikletë të vjetër që të është prishur apo nuk e përdor më? Sille ta rregullojmë ne Falas. Kërkon një biçikletë të lirë, të përdorur. Hajde ta gjejmë ne me çmimin më të lirë të mundshëm në Ankandin e Biçikletave. Do të mësosh të riparosh biçikletën vetë? Hajde të mësojmë ne. Do të praktikosh […]

Michele Obama

Promovohet libri i Michele Obama

TIRANË, 31 maj/ATSH/ Libri “Të Bëhesh” mbërriti edhe në Shqipëri, 6 muaj pas publikimit në SHBA, më 30 nëntor 2018, në një promovim në COD, mes shumë të ftuarve të artit, kulturës dhe shoqërisë civile. Drejtoresha e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Çano vlerësoi interesimin e lexuesit shqiptar për ardhjen në shqip të këtij […]

ekspozita

Shqipëria në vitet 1928-1931, ekspozita e çiftit italian Quaroni.

Ekspozita e fotografëve italianë Pietro dhe Larissa Quaroni me 780 fotografi të dixhitalizuara të arkivit personal të tyre të Shqipërisë së viteve 1928-1931, e çelur në  Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD) në Tiranë, është vizituar nga një numër i lartë vizitorësh. “Vetëm 10 ditë nga hapja, ekspozita “Arkivi Fotografik 1928-193″ shënon mbi 1000 vizitorë, […]

Ritfolk

Ritfolk Ribashkim me daten 8 Qershor

Ritfolk është një emër që natyrshëm vjen ndërmend kur flitet për muzikën bashkëkohore shqiptare dhe për ato pak gjëra që nxisnin vlerë e shpresë në dekadën e errët të viteve 90. Tekstet dhe muzika e tyre janë një nga dëshmitë më të ndjera dhe autentike të strukturës emocionale, ëndrrave, shpresave e zhgënjimeve të një brezi. […]

Prapaskena e Fatit, komedi muzikore e stilit One Man Show

Prapaskena e Fatit” – komedi muzikore e stilit One Man Show, shkruar dhe interpretuar nga aktori Herion Mustafaraj në New York ku dhe u shfaq si premierë. Komedia ka në qendër Xha Rifatin, një emigrant shqiptar që punon në prapaskenat e Broadëay-t si teknik pianosh. Përmes monologjeve komike të personazhit pasqyrohet jeta dhe ëndrrat e […]

Aktivitetet e së dielës në Sheshin “Nënë Tereza”

Siç u vendos, festimet për Ditën e Verës do të zhvillohen të dielën më 17 Mars. Shtyrja e festimeve u bë për shkak të motit me shi më 14 Mars. Të dielën në sheshin Nënë Tereza do të jenë këto aktivitete: • SUMMER FEST 17:00 – 19:00 • SUMMER CONCERT 19:00 – 21:00 • SUMMER […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).