Art & Kulturë

Një lojë, një lodër, një libër!

Tërmeti që goditi Shqipërinë më 26 Nëntor, la pas një situatë të trishtë, sidomos për fëmijët. Festat për fëmijët janë dhe LODRAT. Kështu që për ata fëmijë që i humbën bashkë me shtëpitë, për ata fëmijë prindërit e të cilëve nuk kanë mundësi të dhurojnë një lodër dhe për ata fëmijë që ëndrrat i kanë […]

Horoskopi javor, 23-29 dhjetor 2019

DASHI21. mars – 20. prill Kjo jave do ketë edhe momente te zjarrta e pasionante, por edhe momente te tensionuara per ata qe janë ne një lidhje. Ditët do jene plotësisht te ndryshme nga njëra-tjetra. Beqaret nuk do jene me fat ne dashuri dhe do vazhdojnë te mbeten me te njëjtin status. Për te mos […]

Ndahet nga jeta aktorja Marika Kallamata

Ndahet nga jeta aktorja Marika Kallamata. Lajmin e ka bwrw me dije ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila nw njw postim nw Facebook shkruan: “Marika Kallamata, aktorja e mrekullueshme, gruaja me pamje të paqtë e zë të ngrohtë, u nda prej nesh, duke lënë pas jo vetëm një galeri të pasur rolesh, kujtimesh të […]

FOTO/ Fituesit e Çmimeve Kult 2019 dhe VIP-at në tapetin e kuq të Mbrëmjes Gala

Mbrëmja Gala e Çmimeve Kult 2019 ishte një magji e vërtetë. Gjithçka nisi nga tapeti i kuq, ku parakaluan të gjithë artistët dhe VIP-at shqiptarë. Dhe ashtu si çdo vit, edhe këtë herë të ftuarit i kishin kushtuar një rëndësi të veçantë veshjes së tyre në Mbrëmjen Gala të Çmimeve Kult. Teksa ata kalonin në […]

Video/ Momenti kur Anxhela Peristeri fitoi çmimin “Kënga e Vitit” në Çmimet Kult 2019

Anxhela Peristeri fitoi mbrëmë çmimin “Kënga e Vitit”, në 15-vjetorin e “Çmimeve Kult”. Në videon më poshtë do të shihni momentin kur dy prezantuesit e Mbrëmjes Gala të Çmimeve Kult 2019 thanë emrin e Anxhela Peristerit si fituesja e këngës më të mirë të vitit, “Pa mua” ishte kënga e shpallur fituese, e kënduar nga […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Ja kush do t’i gjykojë Çmimet Kombëtare të Letërsisë

Kryetare e Jurisë së këtij edicioni është Alda Bardhyli Çmimet Kombëtare të Letërsisë Shqipe, që çdo vit akordohen nga Ministria e Kulturës do të gjykohen këtë vit nga emra të njohur në fushën e letërsisë. Mësohet se juria e këtij edicioni përbëhet nga Brikena Çabej, Alda Bardhyli, Dhurata Shehri, Visar Zhiti dhe Riza Braholli. Kryetare […]

Agim Sulaj fton artistët nga e gjithë bota të marrin pjesë në ekspozitën “Earthquake in Albania”

Piktori i mirënjohur Agim Sulaj, i cili trajton shpesh në veprat e tij temën e emigrimit, ka ftuar artistë nëpër botë të marrin pjesë në një ekspozitë me temë, tërmetin në Shqipëri. Mbi 100 karikaturistë të njohur në botë, janë përgjigjur me pjesëmarrjen e tyre. Piktori dhe karikaturisti shqiptar, Agim Sulaj, i cili në veprat […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).