Art & Kulturë

FB blen një start-up që ka lidhje me të menduarit

Gjiganti Facebook ka arritur të blejë kompaninë Ctrl-Labs, një start-up që studion mundësinë e bërjes së pajisjeve që ndërveprojnë me të menduarit tonë, deklaroi në një postim në rrjetin social zëvendësshefi i Facebook, Andrew Bosworth, i cili merret me realitetin virtual. “Vizioni përfundimtar i kësaj pune është një byzylyk që u jep njerëzve mundësinë të […]

GjiroAirShow, hapet aerodromi për aktivitetin sportiv të fluturimeve

Bashkia Gjirokastër ka hapur aerodromin për aktivitetin më të madh sportiv të fluturimeve organizuar në këtë qytet. “GjiroAirShow, Albanian Coast Trip 9. Hapet Aerodromi për aktivitetin më të madh sportiv të fluturimeve organizuar ndonjëherë në Gjirokastër. Të apasionuarit pas këtij sporti për 3 ditë do të përjetojnë emocione të forta në fluturime dyshe,vericel,trike, paramotor show, […]

Qendra shqiptare e kulturës në Itali merr emrin “Margarita Xhepa”

Në qytetin e Astit, në veri të Italisë, është ndërtuar një qendër shqiptare e kulturës. E pagëzuar me emrin e aktores së madhe Margarita Xhepa, kjo qendër synon ruajtjen e traditës, kulturës dhe historisë, jo vetëm përmes kurseve të gjuhës shqipe por edhe veglave muzikore tradicionale shqiptare. 8 mësues do të drejtojnë në këtë qendër […]

“Salome” në Teatrin Skampa në Elbasan. Ja datat

Shfaqja “Salome” vjen më 24 dhe 25 Shtator 19:00 në Teatri Skampa në Elbasan. “Salome” është një nga ato vepra, që ngelesh pa frymë kur i lexon. Oscar Wilde është një autor tronditës dhe po aq tronditëse është dhe shfaqja! Me regji nga Carlo Sciaccaluga dhe aktorët Ermira Hysaj, Alert Çeloaliaj, Ervin Bejleri, Yllka Mujo, […]

Pjesëmarrje e gjerë në inaugurimin e ekspozitës “Prova” e Adrian Pacit

Ekspozita “Prova” e Adrian Pacit në Tiranë ka pasur pjesëmarrje të gjerë dhe shumë interes në hapjen e saj. Ambasada e Italisë në Tiranë e cila e ka mbështetur këtë ekspozitë thekson se, “artisti është profesor pikture pranë Akademisë së Arteve të Bukura (NABA) në Milano dhe shquhet për aftësinë e tij për të rrëfyer […]

Situata në monumentet e kulturës pas tërmetit, Margariti: Gjendja nën kontroll

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti duke raportuar mbi situatën e monumenteve të kulturës të prekura nga tërmeti ka deklaruar se gjendja aktualisht është nën kontroll. Në një deklaratë për shtyp Margariti tha se së shpejti do të nisë edhe hartimi i projekteve për objektet e prekura. Situata në monumentet e kulturës pas tërmetit: Teqja e […]

FOTO/ Tirana, vendi i parë në rajon me park edukativ për fëmijët

jë park publik edukativ shumë shpejt do t’i shtohet kryeqytetit, ku fëmijët do të mësojnë sjelljen në rrugë, si dhe rregullat e qarkullimit. Ky park do të bëhet e mundur në sajë të një projekti inovativ të Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor. Kryeministri Edi Rama, theksoi sot se “projekti inovativ i Drejtorisë së Përgjithshme […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).