Art & Kulturë

109-vjetori i lindjes së humanistes Nënë Tereza

Sot shënohet 109 vjetori i lindjes së humanistes dhe nobelistes shqiptare Nënë Tereza. Gonxhe Bojaxhiu, që më vonë e ndryshoi emrin në Nënë Tereza, u bë më njeriu më popullor në botë për shkak të manifestimit të ndjenjës së humanizmit. Ajo kaloi 45-vjet në shërbim të plotë të varfërve, të të sëmurëve, jetimëve duke ofruar […]

Parku i Drilonit do të jepet me qira

Albturist ka hapur garën për dhënien me qira të Drilonit, pikës turistike në Tushemisht të Pogradecit. Lajmi u bë i ditur në buletinin e prokurimeve publike ku është njoftuar hapja e ankandit për dhënien me qira të “Drilon 2” me sipërfaqe të përgjithshme 2500 m² , nga të cilat 605 m² nën objekt dhe 1895 […]

Marin Orhanasi: Duhet teatër i ri dhe dinjitoz

Marin Orhanasi është një nga aktorët më të talentuar të brezit të ri që i madh e i vogël sot e njeh dhe e duartroket me entuziazëm. Kryeministri Edi Rama ka ndarë qendrimin e aktorit Orhanasi, i cili sipas tij ka performuar mbi 30 premiera në Teatër e siç e shpreh dhe vetë, nuk ka […]

“Hyjnoret e Kinemasë Italiane”/ Kryevepra e Visconti-t vjen në Tiranë

“Këtë javë zbresin në Tiranë kryeveprat e Luchino Visconti-t në rubrikën “Hyjnoret e Kinemasë Italiane”. Ambasada Italiane në Tirana shprehet se këtë javë, për rubrikën “Hyjnoret e Kinemasë Italiane”, Instituti Italian i Kulturës në Tiranë do të sjellë një kryevepër të Luchino Visconti-t, “Gatopardi”, fitues i tre çmimeve Nastro d’Argento dhe kandidat për çmim Oscar. […]

Receta e pijes për të zvogëluar perimetrin e belit dhe vitheve

Një nga shkaqet më të zakonshme të fryrjeve është zakoni i të ngrënit me nxitim, gjë që shkakton fermentim dhe gaz. Gjithashtu dhe disbioza ose ndryshe ndryshimi i florës mikrobike të zorrëve për shkak të kombinimit të gabuar të ushqimeve, abuzim i ilaçeve dhe stresi, shkakton meteorizmin dhe zgjeron belin; hormonet kanë “peshën” e tyre […]

Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje në pulla postare

Në një ceremoni të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në Kosovë në bashkëpunim me Postën e Kosovës, përkatësisht Filatelinë e Postës, u lansua Pulla Postare në nderim dhe vlerësim të figurës së shquar, ikonës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Me iniciativë të ministrit Kujtim Gashi, Posta e Kosovës i dedikon legjendës së […]

Filmi shqiptar në garën kryesore të Festivalit të Sarajevës

Filmi “Derë e hapur” me regji nga Florenc Papas është në garën kryesore të Festivalit të Filmit në Sarajevë, që këtë vit zhvillon edicionin e 25-të. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, shprehet se pjesëmarrja e këtij filmi në festivalin e Sarajevës është një derë e hapur për kinematografinë shqiptare. “Open door”, me regji të Florenc […]

Ndarja nga jeta e aktorit Shpëtim Zani, Margariti: La pas një portret të pazëvendësueshëm

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka shprehur ngushëllimet familjarëve të aktorit Shpëtim Zani, i cili u nda sot nga jeta. Ministrja thotë se Zanit iu desh vetëm një rol për të hyrë në historinë e kinematografisë shqiptare. “Shpëtim Zanit iu desh vetëm një rol që të hynte në historinë e kinematografisë shqiptare. Ai u nda […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).