Art & Kulturë

Gjurmët e mesnatës

Tani po shkoj. Do të jem i gatshëm për t’u kthyer sa herë do të keni nevojë për mua, dhe ta dini që do të vij vetëm për ju, sepse nuk kam dëshirë ta humbisni Klausin e humbur. Po shkoj, mama, që nuk dashurove kurrë asgjë, asnjeri, përveç qëllimeve të tua të krimbura. Po shkoj, […]

“Kopshti i qershive” në skenën e Teatrit të Korçës

“Kopshti i qershive” nga Anton Çehov do të vijë premierë për artdashësit korçarë në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi”. Tashmë ka nisur shitja e biletave për premierën e 31 gushtit, e cila do të vendoset në skenën teatrore me regji nga Dino Mustafic. Me një kastë aktorësh të njohur, si Ema Andrea, Sotiraq Bratko, […]

95-vjetori i lindjes së At Zef Pëllumbit

Pater Zef Pllumi ka lindur në Malin e Rencit (Lezhë), më 28 gusht 1924. Më 1931 kreu Kolegjin Françeskan në Shkodër. Pas kolegjit ka studiuar në liceun “Illyricum”, të cilin e përfundoi në vitin 1942. Gjatë viteve 1943-1944, ka shkruar artikuj të shumtë në revistën “Hylli i Dritës”. Më 1946, kur ishte në moshën 22-vjeçare […]

Google Maps lehtëson edhe më shumë përdorimin e hartave

Nganjëherë orientimi në Google Maps, mund të jetë i komplikuar dhe kthimi për në shtëpi të jetë një aventurë e pakëndshme. Por, inxhinierët pas këtyre hartave, punojnë gjatë tërë kohës, për ta lehtësuar edhe më shumë përdorimin dhe të japin rezultate sa më të mira në orientim. Krahas rrugëve dhe autostradave, tani ofrohen edhe njoftime […]

Mimoza Hafizi – Pika trëndafil

NE, tokësorë me staturë shkencëtari, Lindur në imagjinatë, Por vendosur në Qendra reale Kërkimore të Hapësirës, Përmes ngjarjesh tipike, Ju dëshmojmë arritjen marramendëse të këtij shekulli, Zbulimin e mijëra planeteve të reja në Gjithesi, Ku mund të ndodhen ALIENËT.

Kastriot Çaushi për Teatrin: Ndërtesa e amortizuar, dua një të re për qytetin tim

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pasdite mesazhin e aktorit të njohur Kastriot Çaushi, duke thënë se dhe ai është pro shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. “Aktori i mirënjohur, pedagogu dhe rektori i Universitetit të Arteve, Kastriot Çaushi, kontributi i të cilit për skenën shqiptare s’ka nevojë për prezantim, njësoj si shumica dërrmuese e […]

Mbrëmje austriako-shqiptare (lexim skenik)

Një mbrëmje austriako-shqiptare me lexime skenike Lexojnë/Interpretojnë: Jennifer Weiss – dramatuge në Teatrin e Gracit Julia Franz Richter – aktore në Teatrin e Gracit Aline Sarah Kunisch – aktore në Vjenë Juli Emiri – aktore në Shqipëri Tekstet që do të lexohen në gjermanisht dhe shqip: Poezi nga Ingeborg Bachmann Poezi nga Lindita Komani Fragment […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).