Art & Kulturë

Receta e pijes për të zvogëluar perimetrin e belit dhe vitheve

Një nga shkaqet më të zakonshme të fryrjeve është zakoni i të ngrënit me nxitim, gjë që shkakton fermentim dhe gaz.

Gjithashtu dhe disbioza ose ndryshe ndryshimi i florës mikrobike të zorrëve për shkak të kombinimit të gabuar të ushqimeve, abuzim i ilaçeve dhe stresi, shkakton meteorizmin dhe zgjeron belin; hormonet kanë “peshën” e tyre në gjenezën e fryrjes, dhe në fazën premenstruale dhe në menopauzë.

Akumulimet e ajrit pozicionohen në pjesën e barkut: mund të jetë në pjesën poshtë të barkut dhe të zorrëve, ose më shumë në pjesën “qendrore”, në këtë rast përfshihet dhe stomaku.

Bimët dhe çajrat që në 7 ditë heqin gazin e tepërt 
Edhe në rastin e fryrjeve për shkak të akumilimit të ajrit, ndërkohë që korrigjohet dieta është e dobishme marrja e një sërë integratorësh natyror që ribalancojnë florën bakteriale.

Dhe nëse trupi reagon mirë ndaj kurës, mund të vazhdoni të merrni integratorët dhe për një muaj.

 • Bifidobacterium me kapsula ose bustina (7-14 doza)
 • Gjethe të thata Anise (100 g)
 • Fara Anise (100 g)
 •  Fara finoku (100 g)
 •  Gjethe dafine të thata (7 gjethe)
 • Vaj bajamesh të ëmbla (1 shishe)
 • Esencë trumze (1 shishe e vogël)

Probiotikët rregullojnë tretjen: 
Çdo mëngjes para mëngjesit, merrni një dozë probiotikë: pastrojnë dhe rigjenerojnë florën intestinale, me një efikasitet anti fryrje dhe të riekuilibruar.

Si ta bësh: 
Kërkoni në farmaci integratorë probiotikë me Bifidobacterium dhe merrni një dozë në ditë, me ujë. Veproni kështu për 7-14 ditë.

Dafina dhe anise reduktojnë belin 
Dafina dhe Anise janë dy bimë që, falë përmbajtjes të vajrave esenciale, favorizojnë asorbimin e “plagëve” të zorrëve. Rezultojnë më efikase nëse i shtoni në çaj në fund të vaktit, për të përmirësuar proçesin e tretjes dhe për rimodelimin e belit.

Si ta bësh 
Në një tenxhere të vogël me ujë shtoni një gjethe dafine dhe 2 lugë fara Anise. Lërini së bashku 15 minuta, më pas konsumojeni të ngrohtë.

Finoku lufton fermentimet
Nëse arrini në fund të ditës me një ndjesi rëndese, përpara se të shtriheni kujtohuni të bëni një çaj me fara finoku. Kjo bimë favorizon deponimin e ajrit dhe të garanton një evakujim korrekt në mëngjes.

Si ta bësh
Në një enë të vogël zieni ujin për 10 minuta me 3-4 lugë fara finoku. Filtrojeni dhe ëmbëlsojeni me mjaltë.

Masazhi reduktiv 
Në mëngjes dhe në mbrëmje masazhoni barkun me 1 lugë vaj bajamesh të ëmbla dhe 5 pika vaj esencial trumze. Aplikoni vajin në pjesën abdominale me lëvizje të ngadalta, redukton dhimbjet e barkut, redukton fryerjen dhe përmirëson proçesin e tretjes.

Pija për të zvogëluar perimetrin e belit dhe vitheve
Kjo pije do t’ju ndihmojë të shkrini dhjamin në bark dhe në vithe brenda javës. Gjithashtu stimulon metabolizmin dhe ndihmon trupin të shkarkojë.

Mbani mend që ta shoqëroni me një dietë të shëndetshme, ushtrime fizike si dhe të pini shumë ujë dhe pijet e çajrat që ju përmendëm në artikullin kryesor.

Përbërësit: 

 • 8 gota ujë
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil, i grirë
 • 1 kastravec, i ndarë ne pjesë
 • Limona të prerë
 • 12 gjethe menteje

PËRGATITJA:

 • Vendosini të gjithë përbërësit e freskët në një kavanoz.
 • Që të lëshojnë sa më shumë ekstrakte, vendosini përbërësit që një natë më parë dhe për të marrë rezultate optimal pijeni për 4 ditë radhazi.
 • Gjithashtu hani 5 vakte të vegjël gjatë ditës, jini më aktivë dhe shijojeni këtë pije.

Do të eleminoni yndyrën e depozituar dhe do t’ju zvogëlojë dhe perimetrin e vitheve. Pijeni gjatë gjithë ditës, që të merrni rezultatet më të mira.

Marrë nga Anila Kalleshi, dietologe /supershëndeti.com 

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).