Art & Kulturë

Ndahet nga jeta aktori i madh i humorit, Muhamet Liko

Ndahet nga jeta parakohe, aktori i mirënjohur i humorit vlonjat Muhamet Liko. Prej disa vitesh ai kishte probleme me zemren dhe mbahej nën vëzhgim nga mjeket, pa ndërprerë aktivitetin artistik. Gjatë një kontrolli rutine ne Itali, zemra e tij pushoi, duke hidheruar familjaret, kolegët, miqtë dhe shoqerinë. Me një karriere gati 40 vjeçare, ai krijoi […]

Durrësit

Fituese e konkursit në Bienalen e Durrësit/ Pianistja e talentuar Laura Sulaj, dy koncerte në Spanjë

ATSH/- Maturantja durrsake Laura Sulaj ishte këto ditë protagoniste e dy koncerteve në Spanjë. Fituese e konkursit “Yjet e rinj”, që organizohet në kuadër të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” çdo dy vjet në Durrës, njëlloj si edhe bashkënxënësit e saj fitues në vitet e kaluara, pianistja e re ishte ftuar nga bashkëshortët Rediana dhe […]

Lushnjë

Lushnjë/ Ndahen çmimet e Festivalit Folklorik të Valles Popullore Burimore

ATSH/ Në sheshin qendror të qytetit të Lushnjës u zhvillua Edicioni i 10-të i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar i Valles Popullore Burimore. Aktiviteti u organizua nga bashkia Lushnjë në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Veprimtarive Folklorike. Në këtë edicion morën pjesë 8 grupe konkurruese, ndërsa 3 grupe të tjera përshëndetën, në total dhe rreth 250 […]

restaurim

Pas 31 vitesh, restaurim i Kishës së Shën Kollit në Shelcan të Elbasanit

ATSH/- Kisha e Shën Kollit, në fshatin Shelcan të Elbasanit do t’i nënshtrohet restaurimit pas evidentimit dhe dokumentimit të problematikave nga ana e specialistëve të Institutit të Monumenteve të Kulturës. Specialistët kanë kryer një inspektim në  ku kanë evidentuar probleme si nga ana strukturore, ashtu dhe degradime të materialeve. Nga ndërtesa e vjetër në këtë […]

Orkestra “Aleksandër Moisiu

Orkestra “Aleksandër Moisiu” sjell muzikën amerikane për artdashësit durrsakë

TIRANË, 29 maj/ATSH/- Salla e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit mbrëmjen e kaluar ishte mbushur me artdashës të ftuar për të ndjekur një koncert me muzikë të përzgjedhur nga Amerika Latine dhe Amerika e Veriut. Për të tretën herë në pak vite orkestra e dirigjentit Petrika Afezolli sjell një program të veçantë për dëgjuesit durrsakë. […]

teattri

Atje ku mali takon hënën

Teatri Metropol paraqet premierën e re për fëmijë: “ATJE KU MALI TAKON HËNËN” nga GRACE LIN Vepra është e bazuar në një legjendë Kineze, një ndërthurje midis realitetit dhe përrallës, ku në qendër është një vajzë e vogël e quajtur Minli dhe familja e saj e varfër. Gjithçka që Minli kishte ishin imazhet e përrallave […]

mistere shkencore

5 mistere shkencore te shekullit 21

5. Perse Flejme Ne pamje te pare duket nje peytje me nje pergjigje te thjeshte “flejme per te rikuperuar energji”, por sipas disa shkencetareve dhe neurologeve, trupi dhe truri yne mund te rikuperoje emergjite e humbura edhe gjate nje pushimi te shkurter. Shume shkencetare mbeshtesin idene se gjumin e perdorim per te fshire ose mbajt […]

pop rock

Duete të muzikës Pop Rock shqiptare

Duetet më të mira të muzikës pop rock shqiptare deri në fund të viteve ‘90-të, do të vijnë me orkestracione të reja, mbrëmjen e 2 qershorit në Amfiteatrin e Tiranës. Repertor i zgjedhur nga Aleksandër Gjoka e Aurela Gaçe, Ledina Çelo e Sabri Fejzullahu, Fitnete Tuda, Parashqevi Simaku, Nertila Koka etj, do të interpretohen nga […]

Këngët e Liqenit

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit çel festimet e Vitit Jubilar me koncertin live “Këngët e Liqenit”. Ben Duro & friends mbledhin në Amfiteatrin e Tiranës me 31 maj jo vetëm nostalgjikët, por edhe këdo që do të dëgjojë muzikë të mirë dhe origjinale. Këngët e viteve 80 që ky grup artistësh interpretoi te Parku i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).