Art & Kulturë

“Dea Open Air” vjen nga Saranda në Tiranë

Nga Saranda, Festivali Ndërkombëtar i Filmit, “Dea Open Air”, vjen në kryeqytet. Pas 5 vitesh organizimi në qytetin bregdetar të Sarandës, në këtë edicion të gjashtë, organizatorët kanë vendosur ta zhvillojnë këtë aktivitet në Tiranë, duke i kthyer disa nga pikat më të rrahura në tij, në kinema të hapura. Filma me metrazh të gjatë, […]

Tom Hanks në një film për Elvis Presley

Një film mbi jetën e Elvis Presley, i regjisorit Baz Luhrmann, i njohur për filma fantastikë si ”Romeo and Juliet”, ”The Great Gatsby”, ”Moulin Rouge” dhe ”Australia”, do të xhirohet në Kuinslend, Australi. ”Filmi do të prodhohet nga studiot e ‘Village Roadshow’ brenda fundit të vitit”, sipas radios kombëtare australiane ”Abc”. Fituesi dy çmimeve Oscar, […]

Takimi Letrar Tempo Negato

Më 17 Maj, në orën 18:00 në Qendra Rinore e Tiranës mbahet takimi letrar promovues me titull “Tempo Negato” (Kohë e mohuar), me poeten e mirënjohur që e zhvillon aktivitetin e saj letrar në Itali, Denata Ndreca. Poezi, miq, diskutime dhe gjithçka çfarë lidhet ngushtë me letërsinë e saj. Të panishëm do të jenë gjithashtu […]

Kinoklubi Frankofon

Shfaqet filmi Ascenseur pour l’échafaud nga Louis Malle (1958 – 1h32 – Dramë/Triller) Julien Tavernier dhe dashnorja e tij, Florence Carala, gruaja e shefit të tij, kanë hartuar një plan djallëzor për të vrarë bashkëshortin e bezdisshëm. Pasi vrasja është kryer, Julien rikthehet për të hequr një provë të harruar pa dashje, e gjen veten […]

Festivali Ndërkombëtar “ASA Awards 8”

Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “ASA Awards 8” Qendra ASA organizon koloninë artistike “ASA Colony” e cila këtë vit është në edicionin e 4-të të saj. Për krijuesit që dëshirojnë të marrin pjesë në koloninë artistike ASA Colony 4, duhet të na dërgojnë paraprakisht punimin apo skicë-idenë që duan të realizojnë gjatë 3 ditëve të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).