Art & Kulturë

Mjedrat për shëndetin dhe bukurinë

Shija e tyre e ëmbël i radhit ndër frutat të cilat konsumohen në vend të ëmbëlsirës, ndonëse gjatë gjithë vitit mund të përdoren nëpër ëmbëlsira siç janë reçelet, pekmezet, ndërkaq ato të ngrira edhe në pasta. Nga fletët e mjedrës bëhen çaje shëruese. Nëpërmjet studimeve të shumta është konstatuar që të gjitha pjesët e bimës […]

Prezantim libri/ “Rrënimi” shkruar nga Leonard Veizi

Miq të Librit. Në ambientet e librarisë “Art’s” në Tiranë, organizohet prezantimi i romanit të ri “Rrënimi” shkruar nga Leonard Veizi. “Tornado rrënuese e tranzicionit shqiptar. Personazhe të një shoqërie në tranzicion. Ngarendje drejt parasë, karrierës, ëndrrave e realitetit jo gjithnjë nga ç’ofron zhvillimi i hovshëm. Një gjuhë përmasash epike.” Kështu e përkufizon shtëpia botuese […]

Whatsapp sjell një risi

WhatsApp në Maj tha se shumë shpejt do të sillte risinë e video-call në grup. Dhe ashtu ndodhi. Tani WhatsApp thotë se sot të gjithë me iPhone dhe Android mund të përdorin këtë risi. Kompania thotë se kjo risi është projektuar për të punuar edhe në kushte të vështira interneti, kështu që ju mund të […]

Festa e Birrës në Korçë

Festa më e madhe verore ju pret në Korçë nga datat 8-12 Gusht💃🤣🤣🤩 Festa e Birrës, 5 netë 💥💥💥në dy pole të qytetit, tek Pazari i Vjetër #BeerBazzar dhe Show i madh në hyrje te stadiumit “Skënderbeu”👩‍🎤👨‍🎤 Atje ku pi birrë dhe dëgjon muzikë të mirë CHECK IN Korça.

Night Ride in the Dark Forest

Ju munguan Night Ride? Erdhi koha te rikthehemi perseri pas 1 viti. C’do bejme te Merkurave ne mbremje? Skemi zgjedhje me te mire se te marrim bicikletat dhe te dalimne rrethinat e qytetit ku ajri eshte me i paster dhe fresket. Lajmeroni gjith te njohurit dhe takohemi tek sheshi Skenderbej per te pershkuar cdo jave […]

Qeveria vendos të kthejë në atdhe eshtrat e Mid’hat Frashërit

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme, nëpërmjet misionit diplomatik të Republikës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të organizojë procedurat e nevojshme ndërshtetërore për të sjellë në atdhe eshtrat e personalitetit Mid’hat Frashëri. Për kthimin e eshtrave në atdhe të personalitetit të shquar të letrave shqipe, Këshilli i Ministrave akordoi për […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).