Art & Kulturë

ZA Fest

Në ditët më të nxehta të vitit, nga kurora më e lartë e natyrës shqiptare, do të kumbojë muzikë dhe rrëfenja nën hijen e malit! Të shtunën 26 gusht, edicioni i parë i ZA Festival mbledh në Theth kantautorët më të mirë të muzikës shqip. Elina Duni, Shpat Deda dhe Vlashent Sata do të performojnë […]

Tre erëzat që përshpejtojnë dobësimin

Sigurisht që asnjëra prej këtyre tre erëzavs nuk do të bëjë mrekulli, por janë shumë të efektshme për t’u dobësuar. Para së gjithash, asnjë nga komponentët nuk do t’i largojë mrekullisht kilogramët e tepërt. Për rezultate sa më të mira të dobësimit, është e nevojshme të aplikoni shprehi të shëndetshme të ngrënies dhe të ushtroni […]

Shihni si do të duket kostumi i ri i SpaceX

Elon Musk ka postuar në instagram foton e parë zyrtare të kostumit hapësinor të programit të tij SpaceX, duke nënkuptuar që detaje të reja do të dalin në ditët në vazhdim. Musk tha që kostumi është funksional dhe është testuar me dyfishin e presionit të vakumit që ekziston në hapësirë. Kostumi në vetëvete është shumë […]

Not dhe argetim tek Ujvara e Mirushës në Kosovë

Të gjithë ju që dashuroni hiking, notin dhe natyrën këtë të shtunë ju bëjmë me dije se Hiking Njeri do të organizojë këtë të Shtunë më 26 gusht do të organizojë ecjen e shkurtër për te liqenet dhe ujëvarat e Mirushës, përkatësisht te ujevarat e uleta nga 1-4. Këtë herë Hiking Njeri – Kosova Hiking […]

Piknik në rezervuarin e Maskurisë

E diela e ardhshme do të jetë e mbushur me aventurë, për të gjithë ata që do të zgjedhin t’i bashkohen grupimit rinor “Bicycle Durrës”. Rruga për në rezervuarin e Maskurisë, ose i njohur edhe si “Liqeni i Durrësit”, kalon nga asfalti në kodër, për të pushuar dhe t’u argëtuar më pas nën hijet e […]

Dita Europiane e viktimave të nazizmit e të stabilizimit

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Autoritetin për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, kanë kënaqësinë t’ju ftojnë më datë 23.08.2017, ora 09.30, për të marrë pjesë në një aktivitet të përbashkët që do të organizohet me rastin e përkujtimit të Ditës Evropiane të Viktimave të Nazizmit e të Stalinizimit, që dënon çdo formë […]

Era Istrefi nxjerr këngën e re më…

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi, tashmë e njohur botërisht së shpejti do të publikojë edhe projektin e saj më të ri në bashkëpunim me superyllin e hip hopit, French Montana. Por ndryshe nga sa pritej, publikimi i këngës së re, e cila pritet të kthehet në hit, është shtyrë për më 25 shtator për shkak se […]

Mendje, trup, shpirt!

Gjatë ndryshimit të stinëve nuk ndryshojnë vetëm kushtet klimaterike, por edhe gjendja jonë psikologjike, fizike e shëndetësore. Shumë prej balancave në fiziologjinë tonë prishen, duke na bërë më të prekshëm ndaj sëmundjeve apo luhatjeve të humorit, nivelit të socializimit me të tjerët apo edhe mënyrës se si ndihemi me jetën tonë. Për t’u njohur me […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).