Art & Kulturë

Filharmonia e Kosovës nis sezonin e ri më 1 Tetor

Filharmonia e Kosovës ka nderin t’ju informojë se do të hap sezonin e ri më 1 tetor 2017 me një koncert i cili do të mbahet në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sportit. Jemi të nderuar që këtë koncert do ta dirigjojë Boian Videnoff http://www.boianvidenoff.com/ i cili kthehet në Prishtinë për herë të katërt […]

Ekspozita “Wonder of a pencil” në Galerinë KALO

Ramazan Memishi ka lindur ne Oreshke te Kukesit, ne 04/04/1957. Ka kryer shkollen fillore ne Oreshke dhe tetevjecaren ne Krume te Hasit, ku njeh dhe pasionin per pikturen. Ne 1977 kryen shkollen e mesme artistike ” Jordan Misja ” dhe ne 1981 mbaron studimet ne Akademine e Arteve ne Tirane per Skenografi me professor Agim […]

Ermonela Jaho me rolin kryesor të operës ‘La Traviata’ në Argjentinë

Me rolin kryesor të një prej operave më të famshme të Giuseppe Verdit, sopranoja shqiptare me nam botëror, Ermonela Jaho do të ngjitet në skenën e “Teatro Colón”. Në një prej shtëpive më të mëdha operistike që ndodhet në Buenos Aires të Argjentinës, Jaho do të interpretojë rolin e Violetta Valery, personazhit kryesor të operës […]

Girl’ Ride Style tek Sheshi Skënderbej sot

Kryeqyteti ynë tashmë ka marrë pamje tjetër. Hapësira publike, parqe, korsi bicikletash, koncerte dhe evente artistike në sheshin Skënderbej. Vajzat e kryeqytetit duan vec të argëtohen me kënaqesinë që jep bicikleta. Destinacioni i rradhës-Pazari i Ri. Kodi i veshjes-buzëqesh. Qellimi i xhiros-shijo momentin Ladies…where are you? P.S: Be colorful.

Një ditë në Parkun e Qafë Shtamës

Për të zbuluar mrekullitë e natyrës, për të shijuar ajrin e pastër dhe freskinë e malit, por edhe për të ndarë me ju kënaqësinë e një projekti të ri të AZHR2, atë të inagurimit të punimeve për “Përmirësimin e transportit dhe infrastrukturës ndërlidhëse Qafë Shtamë-Burrel me qëllim promovimin e atraksioneve turistike të Parkut Kombëtar të […]

Nata e Gjelbër në Park

Në kuadër të promovimit të Jetesës së Gjelbër dhe afrimit të njeriut me natyrën, Green Line Albania & Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit rikthejnë sërisht aktivitetin “Nata e Gjelbër” @ Park. Aktiviteti do të filloj nga ora 18:00 (tek fushat sportive pas V. Frashëri) dhe vazhdon deri në mëngjesin e ditës tjetër, duke kaluar një […]

Dua Lipa me dy këngë të reja. Ja kur…

Dua Lipa ka nxjerrë tanimë albumin e saj, por megjithatë ka ende këngë të cilat janë pjesë e këtij albumi, por nuk janë përfshirë në të. Phil Cristie nga Warner Bros UK ka treguar se janë së paku edhe dy këngë të reja nga Dua Lipa të cilat do të lansohen shumë shpejtë. “Ajo ka […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).