Art & Kulturë

Biblioteka Kombëtare, ekspozitë në përkujtim të 120-vjetorit të lindjes së Skënder Luarasit

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, duke pasur gjithmonë në vëmendje promovimin e vlerave më të mira të trashëgimisë kulturore kombëtare dhe personaliteteve që i japin dinjitet asaj, çeli sot një ekspozitë përkujtimore në 120-vjetorin e lindjes së shqipëruesit, publicistit, studiuesit Skënder Luarasi (1920-1982). Në këtë ekspozitë u sollën në vëmendje të publikut nga artikujt e tij […]

Promovim i romanit “Hollywood” – Bukowski

Nuk mund të mbyllet viti pa iu gëzuar një libri të rëndësishëm si “Hollywood” të Charles Bukowski-t. Përkthyesja e Bukowski-t, Iris Sojli, bashkë me gazetaren Luela Myftari, (të dyja të çmendura pas Bukos) do të bashkëbisedojnë shtruar, me nga një gotë përpara. Aktiviteti zhvillohet ditën e enjte, dt. 26 dhjetor, ora: 18:30, te bar Radio.

Gaqo Apostoli promovoi dy librat e tij me poezi në “ArTurbina”

Politikani dhe autori Gaqo Apostoli promovoi sot në teatrin “ArTurbina” 2 librat e tij me poezi “Fuqia e Dashurisë”, i sapo dal në shtyp dhe ribotimin pas 10 vitesh të librit “Ç’ma trazoi jetën një Grua”. Mes miqve dhe dashamirësve të shumtë autori Apostoli promovoi këto dy libra të cilat për lexuesin janë një vlerë […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

”55 ditët” e Mirela Oktrovës

Gazetarja dhe studiuesja Mirela Oktrova promovoi ditën e enjte librin “55 ditë”. “55 ditë” është një ditar dokumentar dhe fotografik i mbajtur 20 vjet më parë, në ditët kur Mirela Oktrova ishte gazetare në zonën e krizës gjatë Luftës së Kosovës. “55 ditë”, botuar nga Onufri, është një simbiozë e kujtesës me përjetësinë. Kujtesa, është […]

“Fjalori i Gjuhës Shqipe” instalacioni më i ri në sheshin “Skënderbej”

“Fjalori i gjuhës shqipe” është instalacioni më i ri i vendosur në sheshin “Skënderbej”. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila thekson se “po e përmbyllim Tetorin e Librit me një instalacion në sheshin “Skënderbej”, një libër gjigant, ndoshta më i rëndësishmi: “Fjalori i Gjuhës Shqipe”, botim i Akademisë […]

Shkrimtarët e rinj bëhen bashkë në një festival

“New Literature Festival”/ Nga data 29-30 tetor Ministria e Kulturës organizon Festivalin kushtuar letërsisë së re shqipe. Letërsia e re shqipe do të jetë në fokus të “New Literature Festival” i cili do të hapë për herë të parë siparin nga data 29-30 tetor në hapësirat e Muzeut Historik Kombëtar. Personazhe të jetës letrare pas […]

Kush do të gjykojë çmimet Kombëtare të Letërsisë

Çmimet Kombëtare të Letërsisë Shqipe, që çdo vit akordohen nga Ministria e Kulturës do të gjykohen këtë vit nga emra të njohur në fushën e letërsisë. Mësohet se juria e këtij edicioni përbëhet nga Brikena Çabej, Alda Bardhyli, Dhurata Shehri, Visar Zhiti dhe Riza Braholli. Nëse ish-ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro vendosi në vitin 2013 […]

“Ora e përrallave”, fëmijët e kopshteve i bashkohen Tetorit të Librit

Teatri i Kukullave në Tiranë nisi këtë sezon artistik projektin e ri “Ora e përrallave”, në kopshtin nr. 31 të kryeqytetit. Ky projekt filloi me nismën e Ministrisë së Kulturës, tetori i librit, dhe do vazhdojë në muajt në vazhdim edhe në kopshtet e tjera. Sot projekti “Ora e përrallave” u ndal në kopshtin nr. […]

Promovohet libri i autorit Petrit Ruka, “Frika që ndjell fjala”

Te Muzeu Historik Kombëtar u mbajt aktiviteti kushtuar 65-vjetorit të lindjes së shkrimtarit dhe poetit Petrit Ruka. Në këtë aktivitet, ku morën pjesë shkrimtarë dhe artistë të ndryshëm e dashamirës te librit, u promovua dhe libri i fundit i autorit me titull ‘’Frika që ndjell fjala’’. Ky libër poetik vjen 15 vite pas botimit të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).