Art & Kulturë

‘Kur sunduesit grinden’, shkrimtari Ismail Kadare prezanton në Panairin e Librit botimin e fundit

Shkrimtari Ismail Kadare firmos për lexuesit librin e fundit, “Kur sunduesit grinden” në Panairin e Librit në Pallatin e Kongreseve. Libri ka në qendër marrëdhënien e sunduesit me shkrimtarin. Subjekti ka marrë shkas nga biseda telefonike, një shekull më parë, mes Stalinit dhe Pasternakut. Një bashkëbisedim telefonik, mes Stalinit dhe Pasternakut, që ka ndodhur gati […]

Babai, nga Ismail Kadare

Ai erdhi ne mbremje i pire afer vatres u ul, u step. Kasketa e vjeter, e nxire, gazeta e dites ne xhep. Pse kihs pire nuk e tregoi nena tha: “Ku ta dish!” dikush vjershat e djalit te madh ne gazete kritikuar kish. Ne klub plot potere te tymte, ne gazete i treguan nje vend […]

New York Times: “Lexuesit në të gjithë botën habiten si nuk po e merr Kadare çmimin Nobel!”

Gazeta e njohur amerikane “New York Times” ka shkruar një artikull ditën e shtunë mbi shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare. Ka qenë kritikja e letërsisë, Cynthia Haven, e cila ka bërë një analizë të romanit “Vajza në ekzil, Requiem për Linda B”, që në gjuhën shqipe njihet me titullin “E penguara”.

Publikohen dokumentet që dëshmojnë ndjekjen që Sigurimi i Shtetit i ka bërë Kadaresë

Autoriteti për Informimin e Dosjeve të Ish-Sigurimit të Shtetit e ka gati tashmë dosjen me materialet e gjetura deri më tani, ndërsa priten të dalin në dritë edhe të tjera dokumente. Këtë lajm e ka dhënë drejtoresha e AIDSSH-së, Gentiana Sula, gjatë promovimit të botimit të katërt të serisë dokumentare për Kadarenë, përgatitur nga studiuesi […]

Shtypi amerikan analizon krijimtarinë e Kadaresë: “Pasardhës i Ionescos”

“The Washington Post” ka shkruar një artikull mbi romanin “E Penguara, Requiem për Linda B.”, të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare. Sipas gazetës, ky roman është: “Një kryevepër e zjarrtë e shkrimtarit më të shquar të Shqipërisë, që është rrahur në kudhrën e një horrori të njëmendtë.” Lexoni shkrimin e plotë: “Kafkian” është klisheja e përdorur […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).