Art & Kulturë

Ismail Kadare nderohet me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, ka marrë sot çmimin “Nonino 2018” në Itali. Lajmi është bërë i ditur nga mediat italiane, të cilat e kanë cilësuar Kadaren si “Shkrimtar i dashuruar dhe kritik me popullin e tij’. Një tjetër çmim të rëndësishëm ka marrë edhe filozofi Giorgio Agamben, i cili mori titullin prestigjoz të […]

Krishtlindje në New York

Poezi nga Ismail Kadare. Stuhi dëbore në New York, avionët gjithë vonojnë. Në qiejt lart diçka nuk shkon, dikush po mbyt dikë. Janë ernat ndoshta që s’meren vesh, radarët janë nervozë. Një puç qiellor ka ndodhur ndoshta e ne nuk dimë asgjë. Ne si përherë asgjë nuk dimë, ndërkaq në aeroporte Në salla pritjesh gratë […]

Shkrimtari Ismail Kadare vjen edhe me një libër

“Proza e shkurtër, në një vëllim”, është libri i ri i shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare. Dje shkrimtari Ismail Kadare, është takuar me drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë Persida Asllani, dhe kanë biseduar për këtë botim të ri të Kadaresë, i cili do të vijë nga Shtëpia Botuese Onufri. Lajmi është bërë i […]

Malli i Shqipërisë – Ismail Kadare

Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve Mua bashkatdhetarit. Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes, Ku kam bere dikur ndonje marrezi, Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi. Me […]

Një libër me tregime të shkurtra nga Ismail Kadare botohet në Serbi

Shtëpia botuese nga Serbia, Samizdat B92 ka sjellë këtyre ditëve në serbisht një libër me tregime të shkurtra të Kadaresë. “Razgovor O Brilijantima Jednog Decembarskog Popodneva” është përmbledhje e tregimeve të shkrimtarit shqiptar në periudha të ndryshme të krijimtarisë së tij, me fillim moshën 17 vjeçare kur edhe nisi të shkruante ai. Përmbledhja përfshin tregime […]

“Shqiptarët gjithmonë i kanë pranuar të gjitha fetë”

WELT-i gjerman e ka intervistuar shkrimtarin shqiptar, Ismail Kadare rreth çështjeve të ndryshme, përfshirë këtu edhe tolerancën fetare e cila tek shqiptarët gjithmonë është shumë e pranishme. “Po, harmonia fetare ndër shqiptarë ka ekzistuar gjithmonë. Gjatë periudhave të ndryshme historike: në sundimin osman, në fashizëm, në mbretëri, në komunizëm madje, kur toleranca fetare dukej e […]

Të huaj jemi – Ismail Kadare

Të huaj jemi ne prej kohësh, Ç’ish për t’u thënë është thënë, Si gurët që zënë vend në tokë, Në jetë vend ne kemi zënë. Drejt njëri-tjetrit ne kemi mbyllur Të gjitha rrugët edhe shtigjet, Si dy qytete mesjetare Me mure, heshta dhe me pirgje. Por natën, kur i lodhur truri, Portat i mbyll me […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).