Art & Kulturë

Tradita e karnavaleve rikthehet në Gjirokastër

Tradita e karnavaleve në Gjirokastër, e ndërprerë në vitet e diktaturës u rikthye për herë të parë pas 60 vjetësh në qytetin e gurtë. Nxënësit e shkollave, qytetarë gjirokastritë, por edhe nga qytete të tjera të vendit parakaluan në zonën muzeale me madhështi me kostumet e tyre shumëngjyrëshe duke sjellë një atmosferë fantastike që tërhoqi […]

GjiroAirShow, hapet aerodromi për aktivitetin sportiv të fluturimeve

Bashkia Gjirokastër ka hapur aerodromin për aktivitetin më të madh sportiv të fluturimeve organizuar në këtë qytet. “GjiroAirShow, Albanian Coast Trip 9. Hapet Aerodromi për aktivitetin më të madh sportiv të fluturimeve organizuar ndonjëherë në Gjirokastër. Të apasionuarit pas këtij sporti për 3 ditë do të përjetojnë emocione të forta në fluturime dyshe,vericel,trike, paramotor show, […]

Labirintet e Gjirokastrës, atraksion për turistët

Skutat e fshehtat në Gjirokastër ose njohur ndryshe si labirinte do t’u afrohen turistëve si një atraksion i rrallë. Ato janë zbuluar gjatë punimeve në Qafën e Pazarit dhe 400 vjet më parë shërbenin për mbrojtjen e produkteve të ndryshme të tregtarëve. Dikur u ndërtuan që banorët e tregtarët të ruanin produktet në kushtet frigoriferike. […]

50 fotografi nga filmi “Skënderbeu” në kalanë e Elbasanit

Një ekspozitë mahnitëse me 50 fotografi të shkëputura nga filmi “Skënderbeu”, në skenat e tij të xhiruara në qytetin e Gjirokastrës është çelur sot në kalanë e qytetit e Elbasanit. Kryetari i bashkisë Qazim Sejdini së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar PS, Taulant Balla, Prefektin Gledian Llatja dhe Kryetarin e Qarkut Bukurosh Stafa vizituan […]

Shkulen kalldrëmet e Gjirokastrës të mbrojtura nga UNESCO

Eksperti i trashëgimisë dhe restaurimeve, Kreshnik Merxhani, ka reaguar pas publikimit të pamjeve nga Gjirokastra ku po bëhen punime për restaurimin e rrugicave historike. Në një postim në Facebook, Merxhani, shprehet se duket se zbatuesit janë në shkelje të hapur të projektit, dhe kjo që po ndodh është një turp. “Kalldrëmet në Pazarin e Gjirokastrës […]

Poema “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” shfaqet në teatrin e Gjirokastrës

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ditën e mërkurë datë 21 nëntor 2018, ora 18:00, në teatrin “Zihni Sako” në Gjirokastër, do të shfaqet poema dramatike “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në rolin e Skënderbeut do të luajë aktori i famshëm shqiptaro-amerikan Xhevat Limani, ndërsa në rolin e Donikës, sopranoja e […]

Rrezikohen shtëpitë-muze të Gjirokastrës, ja si paraqitet gjendja e tyre

Qyteti i Gjirokastrës prej 13 vitesh bën pjesë në listën e trashëgimisë botërore të UNESO, por gjendja e shtëpive të tij muze është e mjerueshme. Sot, numërohen 57 banesa të kategorisë së parë në këtë qytet, por 28 prej tyre janë në gjendje të pabanueshme. Ndëkohë, deri më sot, janë shembur me dhjetëra banesa muzeale […]

Nis restaurimi i banesës së vëllezërve Frashëri (FOTO)

Shtëpia Muze e vëllezërve Frashëri, që është ndërtuar në vitin 1974 mbi rrënojat e banesës së vjetër të shkatërruar, do t’i nënshtrohet proçesit të restaurimit. Shkak për këtë ndërhyrje janë bërë disa problematika që janë shfaqur në çati, disa çarje në muraturën perimetrale dhe duhen rregulluar disa elementë arkitektonikë të brendshëm, si: ndërkatet e drurit, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).