Art & Kulturë

ekspozita

Shqipëria në vitet 1928-1931, ekspozita e çiftit italian Quaroni.

Ekspozita e fotografëve italianë Pietro dhe Larissa Quaroni me 780 fotografi të dixhitalizuara të arkivit personal të tyre të Shqipërisë së viteve 1928-1931, e çelur në  Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD) në Tiranë, është vizituar nga një numër i lartë vizitorësh. “Vetëm 10 ditë nga hapja, ekspozita “Arkivi Fotografik 1928-193″ shënon mbi 1000 vizitorë, […]

50 fotografi nga filmi “Skënderbeu” në kalanë e Elbasanit

Një ekspozitë mahnitëse me 50 fotografi të shkëputura nga filmi “Skënderbeu”, në skenat e tij të xhiruara në qytetin e Gjirokastrës është çelur sot në kalanë e qytetit e Elbasanit. Kryetari i bashkisë Qazim Sejdini së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar PS, Taulant Balla, Prefektin Gledian Llatja dhe Kryetarin e Qarkut Bukurosh Stafa vizituan […]

“Balkan Girl Power”. Mësoni më shumë për ekspozitën me 68 fotografi të 34 vajzave

“Balkan Girl Power” titullohet ekspozita me 68 fotografi të 34 vjazave nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia, e çelur sot në Qendrën e Hapjes për Dialog (COD), në Kryeministri. Ceremonia u hap nga Drejtoresha e Përgjithshme e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Çano, e cila shprehu kënaqësinë e veçantë që ekspozita […]

Peizazhe të bukura nga mbarë bota, në një ekspozitë unike të fotografisë

Një ekspozitë në Londër shfaq disa prej fotografëve kryesorë të peizazhit, me imazhet e realizuara në mbarë globin. Fotografi Graeme Green shpjegon nxitjen që jep bota natyrore. Green thotë se fotografia e peizazhit kërkon të dalësh, të fikësh telefonin dhe të shmangesh nga obligimet e përditshme. “Nuk është vetëm arti i fotografisë tërheqës, por akti […]

Fotografia e parë e Brigitte Nielsen me vajzen e saj

Aktorja Brigitte Nielsen ka sjellë në jetë fëmijën e saj të pestë të premten e kaluar. Brigitte, 54 vjeç, ka publikuar në rrjetin social “Instagram” fotografinë e parë me vogëlushen e saj. Aktorja e filmit “Red Sonja” ka zbuluar për revistën “People” se vajzën ka vendosur ta quajë Frida. “Jemi shumë të gëzuar për ardhjen […]

Agon Nimani me fotografinë e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës në ekspozitën “Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980”

Në MoMA – Muzeun e Artit Modern të New Yorkut, prej 15 korrik 2018 deri më 13 Janar 2019 do të shfaqet ekspozita: Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 (Drejt një Utopie Betoni: Arkitektura në Jugosllavi, 1948 – 1980). E vendosur midis Perëndimit kapitalist dhe Lindjes socialiste, arkitektët e Jugosllavisë i janë përgjigjur kërkesave […]

Sot i shohim gjithandej, por shikoni se si kanë qenë kafenetë në Shqipëri gjatë viteve 20-40

Bar-kafenetë në Shqipëri janë ndoshta biznesi më i përhapur dhe mund të gjesh dy prej tyre në vetëm një qoshe të lagjes. Statistikat kanë treguar se shqiptarët janë njerëzit që shpenzojnë më shumë kohë se çdo popull tjetër në kafene dhe kjo gjë nuk kishte si të ishte e ndryshme edhe gjatë viteve 20-40. Mëposhtë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).