Art & Kulturë

MIK Festival/ Ja axhenda

Festivali “Muzika Internacionale në Korçë“ pas suksesit të madh vitin e kaluar, rikthehet në qytetin e serenatave, artit dhe artisteve, kulturës dhe qytetarisë për t’i dhuruar të gjithë pjesmarrësve pesë netë magjike. Fillesa e ketij festivali kaq madhështor është tek ideja dhe inkurajimi i Znj. Inva Mula së bashku me miqte e saj në Korçë. […]

Festivali MultiKulturor Berat, Edicioni VI

Në “Qytetin e një mbi një dritareve” për të 6-in vit radhazi tashmë e kthyer në traditë, vjen Festivali MultiKulturor i Beratit. Koncepti i tij është ndërthurja e formave të ndryshme të shprehjes së artit dhe vendosja e tyre në funksion të hapësirës dhe kohës. Rrugëtimi yne vazhdon në datat 18, 19, 20 Korrik 2019 […]

1 Qershori

1 Qershori, një ditë ndryshe për të miturit e Institutit të Kavajës

TIRANË, 1 qershor /ATSH/ – Një shfaqje baleti e dedikuar për të miturit që qëndrojnë në Institutin e Kavajës me rastin e 1 Qershorit u zhvillua sot tek ArTurbina nën kujdesin e Drejtoreshës së TOB, Zana Çela. Përbën një ndryshim për këta të mitur pasi nuk ishte një shfaqje në Institutin e tyre, por një […]

Lushnjë

Lushnjë/ Ndahen çmimet e Festivalit Folklorik të Valles Popullore Burimore

ATSH/ Në sheshin qendror të qytetit të Lushnjës u zhvillua Edicioni i 10-të i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar i Valles Popullore Burimore. Aktiviteti u organizua nga bashkia Lushnjë në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Veprimtarive Folklorike. Në këtë edicion morën pjesë 8 grupe konkurruese, ndërsa 3 grupe të tjera përshëndetën, në total dhe rreth 250 […]

pop rock

Duete të muzikës Pop Rock shqiptare

Duetet më të mira të muzikës pop rock shqiptare deri në fund të viteve ‘90-të, do të vijnë me orkestracione të reja, mbrëmjen e 2 qershorit në Amfiteatrin e Tiranës. Repertor i zgjedhur nga Aleksandër Gjoka e Aurela Gaçe, Ledina Çelo e Sabri Fejzullahu, Fitnete Tuda, Parashqevi Simaku, Nertila Koka etj, do të interpretohen nga […]

festa e amantias

“Festa e Amantias tërheq vëmendjen e turistëve të huaj

Si çdo vit, në stadiumin antik të parkut arkeologjik të Amantias, Vlorë, u zhvillua këtë fundjavë festa e këtij qyteti të lashtë, që tërhoqi vëmendjen e qindra qytetarëve vendas, por edhe turistëve të huaj. Në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Vlorë dhe kryesia e fshatit Ploçë grupe folklorike dhe artistë të […]

Festivali Multikulturor “Fije Bari”

Festivalit Multikulturor “Fije Bari”, nje mozaik veprimtarish te përditshme kushtuar kulturës, letërsisë, artit, turizmit dhe gastronomisë ne pikëtakimet e këtyre te fundit me librin dhe botimet dhe edukimit përmes kulturës. Festivali është i hapur për personalitetet e kulturës, autoret dhe botuesit, agjencitë turistike ingoing-outgoing, specialiste te eno-gastronomisë; specialiste dhe aktiviste për mbrojtjen e mjedisit; nxënësit […]

Festivali i Artistëve të Rrugës në Radio, shndërroi rrugën “Kont Urani” në art

Festivali i Artistëve të Rrugës në Radio e shndërroi rrugën “Kont Urani” në kryeqytet në një hapësirë arti të disiplinave të ndryshme. Ky festival mblodhi për herë të parë artistë të rinj e të njohur, të cilët performuan në rrugë. Instrumentistë, këngëtarë, DJ, aktorë, kërcimtarë, piktorë, karikaturistë, animatorë, shfaqje teatri, kërcime, ekspozita, koncert mblodhën rreth […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).