Art & Kulturë

Turi i festave tradicionale “Hajd Dalim Nga Myzeqeja ’20”

“HAJD DALIM NGA MYZEQEJA ‘ 20” është turi i festave tradicionale në fshatrat më të spikatura në tradita, trashëgimi, bukuri natyrore, agroturizëm dhe vlera në Bashkinë e Fierit. Këto festa nisin në muajin prill dhe përfundojnë në muajin dhjetor. Ky tur është në vitin e 5-të të tij. Nga viti në vit, Turi tradicional është […]

Çfarë të bëni nëse s’keni mjaftueshëm para për dhurata

Dëshironi të bëni dhurata për festa, por nuk keni dhe aq shumë mundësi. Ja ç’mund të bëni: Gatuani diçka Fakt: Njerëzit i duan ëmbëlsirat. Jo vetëm që do të dhuroni diçka të bërë me shumë dashuri nga ju, por edhe kostoja do të jetë relativisht e lirë. Mund të gatuani biskota, kek me mollë, panetone […]

Festa e Akullores së shpejti në…

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit në bashkëpunim me shoqatën ODA, shoqatën Penta dhe Publicita.shpk organizon festën e Akullores. “Ju presim te shijojme se bashku akulloret e Durresit, dhe gjithe shijet e saj te prodhuar nga artizanet nen tingujt e muzikes mbremjen e bukur te 20 Gushtit ne qytetin e Durresit”, shkruhet në faqen e ministrisë […]

“Festa e Amantias”, qyteti i lashtë tërheq vëmendjen e turistëve vendas e të huaj

Si çdo vit, në stadiumin antik të parkut arkeologjik të Amantias, Vlorë, u zhvillua këtë fundjavë festa e këtij qyteti të lashtë, që tërhoqi vëmendjen e qindra qytetarëve vendas,por edhe turistëve të huaj. Në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Vlorë dhe kryesia e fshatit Ploçë grupe folklorike dhe artistë të zonave […]

Festa e Berdicës do zhvillohet më…

Bashkia Shkodër organizon me datë, 26 prill 2019, pranë Njësisë Administrative Berdicë aktivitetin “Festa e Berdicës” me fokus promovimin e vlerave dhe resurseve të territorit. Ky aktivitet realizohet në kuadër të promovimit të trashëgimisë kulturore e natyrore, të produkteve bujqësore e blegtorale dhe të realiteteve të reja agro- përpunuese të krijuara në zonë, të cilat […]

Dita e Franc Preshern – Festa e kultures sllovene

Me rastin e Ditës së Prešeren-it – Festës kulturore sllovene: TULLA Culture Center në bashkëpunim me Qendren Sllovene te Filmit dhe Ambasaden e Republikës së Sllovenisë në Tiranë ju ftojne ne shfaqjen e filmit: BARKA E MEDUSES: NJË KOMEDI E ZYMTË (1980, regjisor: Karpo Ačimović Godina) E ENJTE, 7 SHKURT 2019, NË OREN 19:00. Hyrja […]

Eda Zari rikthehet në Prishtinë, sjell një “Udhëtim dimëror” në prag të festave të fundvitit

“Një program i pazakontë përmbush dëshira të vogla nostalgjike muzikale dhe kyçet me përmasën shpirtërore në muzikë. Përmes aranzhimeve të larmishme xhaz gërshetohen melodi aq të njohura, që tingëllojnë familjare, dhe përgatisin shpirtin për sezonin e festave të fundvitit. Dimensioni shpirtëror në muzikë është jashtëzakonisht i rëndësishëm, ndaj shkojmë muzikalisht pas në histori, për të […]

Festa e Lakrorit në Korçë, pjesë e festimeve të verës

Festa e Lakrorit organizohet çdo vit nga Bashkia Korçë me qëllim gjallërimin e jetës turistike si edhe ruajtjen e traditës së gatimit tradicional edhe në atraksionet turistike që i bashkohen qytetit të Korçës. Gjatë festës, amvisat demonstrojnë përgatitjen e lakrorit para syve kureshtarë të vizitorëve që mezi presin të shijojnë lakrorin e sapopjekur në saç. […]

Festa e Bjeshkës

Në 7 korrik vjen “Festa e Bjeshkës”, Radomirë Dibër. Një festë lokale, që këtë vit në kuadër të projektit Festat Lokale, synojmë të ketë impakt edhe më të madh, duke iu drejtuar jo vetëm audiencave lokale, por gjithë vendit e më gjerë, me pjesëmarrjen e vizitorëve të huaj, për të patur mundësinë e përjetimit të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).