Art & Kulturë

“Eldorado”, regjisori Stefan Çapaliku me një dramë gjermane

13 shtator/ATSH/- Një trupë teatrore, me aktorë kryesisht nga teatri i Durrësit ka nisur sot punën për vënien në skenë të dramës “Eldorado”, vepër e dramaturgut të mirënjohur bashkëkohor gjerman Marius von Mayenburg. “Eldorado” në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është pjesë e një projekti teatror në kuadër të Tetorit Gjerman, mbështetur nga Qendra “Gëte” […]

Durrësit

Fituese e konkursit në Bienalen e Durrësit/ Pianistja e talentuar Laura Sulaj, dy koncerte në Spanjë

ATSH/- Maturantja durrsake Laura Sulaj ishte këto ditë protagoniste e dy koncerteve në Spanjë. Fituese e konkursit “Yjet e rinj”, që organizohet në kuadër të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” çdo dy vjet në Durrës, njëlloj si edhe bashkënxënësit e saj fitues në vitet e kaluara, pianistja e re ishte ftuar nga bashkëshortët Rediana dhe […]

Orkestra “Aleksandër Moisiu

Orkestra “Aleksandër Moisiu” sjell muzikën amerikane për artdashësit durrsakë

TIRANË, 29 maj/ATSH/- Salla e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit mbrëmjen e kaluar ishte mbushur me artdashës të ftuar për të ndjekur një koncert me muzikë të përzgjedhur nga Amerika Latine dhe Amerika e Veriut. Për të tretën herë në pak vite orkestra e dirigjentit Petrika Afezolli sjell një program të veçantë për dëgjuesit durrsakë. […]

Zbulohen objekte të rralla antike të shek II-III pas Krishtit në Durrës

Disa objekte antike në Durrës që i përkasin shekullit II ose shekullit III pas Krishtit janë zbuluar pranë forumit bizantin nga ekspedita Franko-Shqiptare. Mësohet se objektet antika të zbuluara janë enë qeramike, enë qelqi, kapak bronzi dhe 2 medalionë Objektet antike mendohet se janë zbuluar në një banesë në momentin kur ajo ka qenë duke […]

Protestë për mungesën e infrastrukturës për biçikletat në Durrës

Prej 3 vitesh grupimi qytetar “Bicycle Durrës” kërkon vendosjen e vendparkimeve për biçikletat, vendosjen në rrugë të sinjalistikës vertikale dhe horizontale, si edhe ndërtimin e korsive për biçikletat. Këto janë adresuar tek Bashkia Durrës, si institucioni kompetent për realizimin e tyre. Për këtë është nënshkruar edhe një peticion, por megjithatë bashkia nuk ka marrë masa […]

Sot premiera në Durrës e ‘Natë misterioze’

Një realizim i dramaturgut, Ferdinand Hysi dhe regjisorit nga Kosova, Ben Apolloni, në Teatrin “Aleksandër Mosiu”, në Durrës, do të shfaqet sot premiera e “Natë misterioze”. Nën interpretimin e aktorëve të teatrit shqiptar, Suela Bako si protagoniste kryesore, Amos Muji Zaharia, Xhejni Fama, Gjergj Doçi,  Marin Tafaj dhe Mimoza Marjanaku. Katër persona nga vende të […]

Piknik në rezervuarin e Maskurisë

E diela e ardhshme do të jetë e mbushur me aventurë, për të gjithë ata që do të zgjedhin t’i bashkohen grupimit rinor “Bicycle Durrës”. Rruga për në rezervuarin e Maskurisë, ose i njohur edhe si “Liqeni i Durrësit”, kalon nga asfalti në kodër, për të pushuar dhe t’u argëtuar më pas nën hijet e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).