Art & Kulturë

“Salome” në Teatrin Skampa në Elbasan. Ja datat

Shfaqja “Salome” vjen më 24 dhe 25 Shtator 19:00 në Teatri Skampa në Elbasan. “Salome” është një nga ato vepra, që ngelesh pa frymë kur i lexon. Oscar Wilde është një autor tronditës dhe po aq tronditëse është dhe shfaqja! Me regji nga Carlo Sciaccaluga dhe aktorët Ermira Hysaj, Alert Çeloaliaj, Ervin Bejleri, Yllka Mujo, […]

Situata në monumentet e kulturës pas tërmetit, Margariti: Gjendja nën kontroll

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti duke raportuar mbi situatën e monumenteve të kulturës të prekura nga tërmeti ka deklaruar se gjendja aktualisht është nën kontroll. Në një deklaratë për shtyp Margariti tha se së shpejti do të nisë edhe hartimi i projekteve për objektet e prekura. Situata në monumentet e kulturës pas tërmetit: Teqja e […]

“Eldorado”, regjisori Stefan Çapaliku me një dramë gjermane

13 shtator/ATSH/- Një trupë teatrore, me aktorë kryesisht nga teatri i Durrësit ka nisur sot punën për vënien në skenë të dramës “Eldorado”, vepër e dramaturgut të mirënjohur bashkëkohor gjerman Marius von Mayenburg. “Eldorado” në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është pjesë e një projekti teatror në kuadër të Tetorit Gjerman, mbështetur nga Qendra “Gëte” […]

1 Qershori

1 Qershori, një ditë ndryshe për të miturit e Institutit të Kavajës

TIRANË, 1 qershor /ATSH/ – Një shfaqje baleti e dedikuar për të miturit që qëndrojnë në Institutin e Kavajës me rastin e 1 Qershorit u zhvillua sot tek ArTurbina nën kujdesin e Drejtoreshës së TOB, Zana Çela. Përbën një ndryshim për këta të mitur pasi nuk ishte një shfaqje në Institutin e tyre, por një […]

Shfaqja

Shfaqja “Kreolët e Ballkanit” shpall Kosovën republikë në Beograd

Mbrëmë në natën e tretë të Festivalit “Mirëdita, dobar dan”, u dha shfaqja “Kreolët e Ballkanit” e regjisorit Enver Petrovcit. Kjo shfaqje e cila në fokus të saj ka konfliktet me bazë etnike bëri që në Beograd të ngritët pllakata “Kosova Republikë” dhe të valëvitet flamuri kombëtar, shkruan KultPlus. Drama e jetës së Hekuranit, i […]

teattri

Atje ku mali takon hënën

Teatri Metropol paraqet premierën e re për fëmijë: “ATJE KU MALI TAKON HËNËN” nga GRACE LIN Vepra është e bazuar në një legjendë Kineze, një ndërthurje midis realitetit dhe përrallës, ku në qendër është një vajzë e vogël e quajtur Minli dhe familja e saj e varfër. Gjithçka që Minli kishte ishin imazhet e përrallave […]

“Mashtrimi” këtë javë në arTurbina

Vjen këtë javë në arTurbina, salla 150, “Mashtrimi” nga autori Antony Shaffer. Interpretojnë aktorët: Artan Imami, Indrit Çobani. Regjisor Artan Imami. Ju mirëpresim në në datat 1-2-3 Shkurt ora 19:00. Rezervimet në 04 222 30 22 9:00-13:00 dhe 17:00-20:00 “Mashtrimi”(Sleuth) është vendosur në skenë më 12 Shkurt 1970, në teatrin St.Martin dhe pasi mori çmimin […]

Komedia “Këmbëzbathur në park” në “arTurbina”

Komedia “Këmbëzbathur në park” erdhi në skenën e ”arTurbinës” mbrëmjen e djeshme për publikun artdashës. Një shfaqje, objekt i së cilës është raporti i jetës pasmartesore dhe dëshira e femrës për të qenë ndryshe. Kjo komedi ne vetvete është histori e çdo kohe, ku raporti ne çift dhe dashuria pasiononte e të sapomartuarve Kori dhe […]

Shfaqja “Pengu” në datat 2-3-4 Nëntor tek…

Shfaqja “Pengu”, bashkëproduksion i Teatrit “Aleksandër Moisiu” dhe Teatrit Kombëtar, vjen në datat 2-3-4 Nëntor, ora 20:00, në arTurbina, salla 400. Një grup prej katër personash vendosin të marrin peng një person të njohur e më pas të kërkojnë shpërblim për ta lëshuar. Njëri prej pengmarrësve, Justini, baba i ri i divorcuar, shprehet kundër pengmarrjes […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).