Art & Kulturë

Kuçedra – ekspozitë me fotografi

EcoAlbania dhe Instituti I Studimeve Antropologjike dhe Hapsinore, Qendra Kërkimore Sllovene e shkencave dhe artit, do të mbajnë hapjen e ekspozitës me fotografi “Kuçedra – jeta në lumin e fundit të egër në Evropë” në Qendrën Kulturore “Tulla”, Tiranë. Ekspozita e fotografit amerikan Nick St.Oegger dokumenton lumin Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër […]

Horoskopi javor, 6-12 Janar 2020

DASHI21. mars – 20. prill Java do filloje stuhishëm sot për gjithë ju qe jeni ne një lidhje, por pas dy ditësh çdo gjë do normalizohet pas kritikave te të afërmve dhe reflektimit tuaj. Ndonjëherë si pa e kuptuar bëni gjera vërtet te gabuara. Beqaret do kenë plot takime, por ai qe do realizojnë ditën […]

Shitet shtëpia e Coco Chanel

Vendi sekret ku shpesh herë qëndronte Coco Chanel, është shitur së fundi për një çmim prej plot 3.9 milionë dollarësh. Estate Rosehall afër Lairg, Skoci, ishte dikur koloni e fshehtë e Chanel, themelueses së dinastisë shumë-milionë dollarëshe të modës, që jetoi atje në vitet 1920 me të dashurin e saj Hugh Grosvenor, Dukën e dytë […]

Golden Globes 2020. Ja lista e fituesve

Është mbajtur mbrëmë edicioni i 77-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globes”. Fituesit, të cilët i paraprijnë ceremonisë së çmimeve “Oscar”, u vlerësuan për rolet e tyre kryesisht në serialet dhe filmat dramë. Në mesin e tyre përmendim, Joaquin Phoenix nga filmi “Joker” apo Brad Pitt nga “Once Upon A Time In Hollywood”. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).