Art & Kulturë

Ëmbëlsirë me banane

Këtë recetë do ta adhuroni, sepse ka si përbërës ‘Nutella’ dhe banane. Përbërësit 60 gr sheqer pluhur 1 vezë 165 ml qumësht (i freskët) 75 gr miell i tipit 00 20 gr gjalpë 12 gr kakao pluhur (e hidhur) gjysmë shkop vanilje 20 gr bajame ((të prera hollë)) 3 lugë kokos (i thatë) 6 banane (të vogëla) 20 gr lajthi 200 gr Nutella 20 gr stika (të grira) 200 gr reçel luleshtrydheje     Përgatitja […]

Jeleku shqiptar që iu dhurua Edith Durhamit ekspozohet në galerinë e Londrës

Jeleku shqiptar që iu dhurua Edith Durhamit ekspozohet në galerinë “Two Temple Place” në Londër. Të shtunën është hapur ekspozita “Unbound: Visionary Women Collecting Textiles”, me veshje tradicionale të grave gjatë shekullit XX nga Ballkani e deri tek ato aziatike. Pjesë e kësaj ekspozite është edhe jeleku shqiptar me qëndismat ngjyrë ari, dhuratë e popullit […]

TOB rikthen veprën “Monger”

Baleti “Monger” i koreografit te famshem izraelit Barak Marshall, edhe pse premieren absoulute e pati ne 28 Maj te 2016-tes, duke u vene edhe ne teatrot e rretheve dhe ne sheshe te hapura eshte perzgjedhur te celi sezonin e ri artistik te Teatrit te Operas dhe Baletit. Drejtoresha e trupes se baletit Manjola Hasani shprehet […]

Kuçedra – ekspozitë me fotografi

EcoAlbania dhe Instituti I Studimeve Antropologjike dhe Hapsinore, Qendra Kërkimore Sllovene e shkencave dhe artit, do të mbajnë hapjen e ekspozitës me fotografi “Kuçedra – jeta në lumin e fundit të egër në Evropë” në Qendrën Kulturore “Tulla”, Tiranë. Ekspozita e fotografit amerikan Nick St.Oegger dokumenton lumin Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër […]

Tryeza e debatit “Kadare dhe letrat shqipe”

Sot në orën 10.00, në sallën “Libri Akademik”, do të organizohet tryeza e debatit “Kadare dhe letrat shqipe”, në 84-vjetorin e lindjes. Veprimtaria është përgatitur nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Me këtë rast, Akademia e Shkencave do të bëjë të njohur vendimin e Kryesisë së saj për […]

Sot, Dita Ndërkombëtare e Privatësisë

28 janari është Dita Evropiane e Mbrojtjes së të Dhënave Personale, ose e njohur si Dita Ndërkombëtare e Privatësisë. Kjo ditë është pjesë e së drejtës në privatësi, si një nga të drejtat dhe liritë elementare të njeriut. 28 janar 1981 është data e nënshkrimit të Konventës për mbrojtjen e individëve në lidhje me përpunimin […]

“Ngjyrat e Ortodoksisë në Shqipëri”

Në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë, u mbajt ceremonia e publikimit të albumit “Ngjyrat e Ortodoksisë” në Shqipëri, edicioni i tetë i kësaj serie. Ceremonia, e cila u nderua nga prania e Kryepeshkopit të Shqipërisë, Durrësit dhe Tiranës Anastas Janullatos, u ndoq nga shumë të ftuar të nderuar, përfshirë ambasadorin polak në Tiranë, […]

Ismail Kadare, gjeniu i letrave, sot mbush 84 vjeç!

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 84 vjeç. Ditëlindja e Kadares është nuk është një datë e shënuar vetëm për lexuesit shqiptarë që krenohen me të, por edhe për lexuesit e gjuhëve të tjera në botë, pasi letërsia e tij është përkthyer në më shumë se 45-së gjuhë. Kadare, […]

Libër dhe shkëmbim idesh : “Metropolet barbare” nga G. Faburel

Guillaume Faburel, profesor në Universitetin Lyon 2 dhe në Institutin e Studimeve Politike të Lionit, studiues shkencor në UMR Triangle (Shkolla e Lartë Normale e Lionit) ku ai është përgjegjës i « Studimeve urbane », do të paraqesë librin « Metropolet barbare » : deuniformizimi i qyteteve, ç ‘urbanizimi i tokës ». Ky libër marrë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).