Art & Kulturë

Emeli Sande sonte në Tiranë

Sonte më 29 nëntor sheshi Skënderbej në Tiranë, do të vërshohet nga artistët të cilët do të këndojnë në “Natën e Bardhë”. Tashmë janë zbuluar emrat që do të performojnë në këtë koncert tradicional, ku përveç Alban Ramosaj dhe Kamela Islamaj në “Natën e Bardhë” do të performojë edhe këngëtarja e njohur Emeli Sande.  Koncerti […]

“Martesa” me premierën botërore në Tallinn Black Nights Film Festival

Filmi ‘Martesa’ nga Blerta Zeqiri u dha premierë botërore dje, 28 nëntor, në festivalin e mirënjohur të kategorisë ‘A’ – PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival. Filmi u mirëprit dhe pati komente shumë pozitive nga audienca, mediat dhe kritikët. ‘Martesa’ flet për një trekëndësh dashurie pranë dhe gjatë një martese, trekëndësh ky problematik dhe […]

Dhurime për Familjet në Nevojë për Festat e Fundvitit

Qëndra Kulturore dhe Filozofike “Akropoli i Ri” organizon një Aktivitet Vullnetarizmi për familjet në nevojë në Tiranë. Aktiviteti do të realizohet me synimin për të ndihmuar këto familje, duke ofruar diçka nga vetja në këto ditë të ftohta, që përfshin mjete dhe pajisje, që mund t’i ndihmojnë në një jetesë më të rehatshme. Ndonjëherë, shumë […]

Sot 105 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Gëzuar!

Më 28 Nëntor 1912, Kuvendi Kombëtar i Vlorës shpalli Pavarësinë e Shqipërisë. Akti i Shpalljes së Pavarësisë përbën një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë e popullit shqiptar. Ai ishte fryt i përpjekjeve dhe i luftërave shekullore të shqiptarëve, për të mbrojtur tërësinë tokësore të atdheut dhe për të formuar shtetin e pavarur shqiptar. […]

Ngjyrat e Nëntorit

APR – Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kulturës për Fëmijë, Cirkun Kombëtar, Trade Folk Tirana, Centro Danza Mimoza, Yjet e së Ardhmes dhe Ansamblin e Tropojës organizojnë “Ngjyrat e Nëntorit” – aktivitetet kulturor dhe artistik me fëmijët dhe për fëmijët në prag të Festave të Mëdha të Nëntorit. Atmosferë festive dhe argëtuese […]

Hiking! Vjeshtë në Dajt

Ngjitje në Malin e Dajtit e Diel 26 Nëntor 2017 Travel to Discover Tirana nën kujdesin e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit- Bashkia Tiranë, organizon ecje në Malin e Dajtit. Vend-takimi tek Sahati (tek Bashkia) Data: 26.11.2017 Ora: 08:30 Pjesëmarrja max : 20 persona Destinacioni : Mali i Dajtit Mali i Dajtit arrin një lartësi […]

Nata e Dymbëdhjetë – Uilliam Shekspir

Teatri Metropol dhe regjisori amerikan Justin Anderson prezantojnë: NATA E DYMBËDHJETË – UILLIAM SHEKSPIR Autori më me ndikim në të gjithë dramaturgjinë botërore, Uilliam Shekspir do të vijë për të parën herë në skenën e Metropolit në sezonin Dimër 2017, me shfaqjen “Nata e Dymbëdhjetë”. Ngjarjet e kësaj komedie, cilësuar nga pjesa më e madhe […]

Nata e Bardhë – Ku të shkoj?

29 Nëntori një natë e gjatë, ku qyteti dhe institucionet e artit do të gjallojnë me aktivitetet e artit, shfaqjet, instalacionet, filmat duke e kthyer “Natën e Bardhë” shqiptare një event kulturor që e afron Tiranën me shumë qytete evropiane. “Nata e Bardhë”, koncept i një përpjekjeje për të sjellë artin pranë njerëzve në hapësirat […]

Downhill – Raundi IV dhe V

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Bike Club Tirana, organizojnë më 9 Dhjetor raundin e IV dhe të V të Kampionatit Downhill 2017, në Dajt. Shtegu i zgjedhur do të ketë gjatësinë 1310 m dhe pjerrësia arrin 24.6%. Në përfundim do të zhvillohet dhe ceremonia e ndarjes së kupave e […]

Studioni jashtë !

Studime jashtë vendit – Merrni hapin e parë duke qënë prezent në panairin tonë! Behuni pjesë e këtij eventi të mundësuar nga StudyCare për të njohur dhe për tu konsultuar me agjentët tanë si dhe me përfaqësuesit e universiteteve tanë partnerë. Nëse jeni të interesuar për të studiuar jashtë programet e Bachelorit ose të Masterit […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).