Art & Kulturë

Dritëro Agolli-Njeriu dhe koha

Poezi e shkruar nga Dritëro Agolli… Vertitet nje re e zeze mbi bote e zeze si une leh naten nje qen i terbuar nen porte terbuar si une zvarritet nje gjarper nga rruge e vithisur nje gjarper si une kalojne ne shtigje plot njerez te krisur te krisur si une lekunden ne qoshe te rrugeve […]

Filmi “Tirana viti zero”, vjen nesër tek Parku Rinia

KinoKlub Tirana në bashkëpunim me Agjencinë e Parqeve dhe Rekreacionit -Bashkia Tiranë, shfaq filmin “Tirana viti zero” me skenar dhe regji te Fatmir Koçi. Me aktoret: Robert Ndrenika, Nevin Mecaj, Rajmonda Bulku, Ermela Teli, Lars Rudolph, Birce Hasko, Artur Gorishti. Sinops: Pas ngjarjeve tragjike të vitit ’97, Niku 23 vjeçar jeton në Tiranë me të […]

I keni parasysh ato fijet e bananes, mos i hidhni…

Të paktë janë ata të cilët nuk i pëlqejnë bananet. Ato janë burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, janë të pasura edhe me vitamina dhe materie ushqyese, mirëpo janë edhe burim i shkëlqyesen nëse dëshironi të ëmbëlsoheni. Por a e dini se çfarë janë fijet të cilët mbeten në banane kur e qëroni? Shumica e njerëzve […]

Festivali Letrar për të Rinj “Tirana 2017” – Edicioni III

Të gjithë aplikuesit duhet të shënojnë fazat e tij dhe të na ndjekin përgjatë gjithë periudhës së kohëzgjatjes së Festivalit. Pjesëmarrja në aktivitetet e Festivalit ( si shkolla verore, seminaret rikrijuese, ceremonia finale) është një vlerë e shtuar për ju pasi ndikojnë direkt në formimin tuaj si autorë të ardhshëm të Letërsisë Shqipe. Fazat e […]

Festë-Panair “Udhët drejt historisë”

Ekspozitë festive me muzikë e kostume tradicionale, tregtim të gjithë prodhimeve bio, guzhinës lokale apo bimë medicinale të rrethit Gjirokastër. Këto ditë do ketë një ndërthurje të traditës së vjetër e asaj të re, ku përkrah artizanëve të vjetër edhe artistët e rinj me punimet të tyre në gur, metal, dru apo veshje tradicionale, pëlhura […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).