Art & Kulturë

Spinaq në furrë me kërpudha dhe beshamel

PËRBËRËSIT: 500 g spinaq, 300 g kërpudha, 1 qepë e kuqe, 100 g pançetë, 500 ml beshamel, 100 g djathë kaçkavall kripë, piper, gjalpë. PËRGATITJA: Skuqim pançetën në tigan, derisa të humbasë të gjithë yndyrën,shtojmë qepën e prerë hollë dhe vazhdojmë kaurdisjen. Pastrojmë dhe presim kërpudhat në feta dhe i shtojmë te qepa dhe pançeta. […]

Pse keni gjithmonë uri?!

Ju duket sikur gjithmonë ju kërcasin zorrët dhe vazhdimisht keni uri? Më poshtë do të gjeni 7 shpjegime të mundshme për urinë tuaj të papërmbajtshme. Jeni të dehidratuar Ndonjëherë organizmi ngatërron stimulin e etjes me atë të urisë. I gjithi është faji i hipotalamusit në të cilin janë të lokalizuara qendrat e urisë, etjes dhe […]

Ja ushqimet që duhet të konsumoni nëse keni nevojë për proteina

Për të gjithë ju që keni nevojë për proteina, në vend që të vraponi menjëherë pas suplementeve, ne ju tregojmë ushqimet që janë të tejngopura me këtë nutrient: Ushqimet që përmbajnë proteina: Bifteku Tofe Mishi i gjelit të detit Salmoni Thjerrëzat Mishi i pulës Vezët Ushqimet që përmbajnë karbohidrate: Orizi Patatet Drithërat Kuinoa Shalqiri Makaronat […]

Si të hani shëndetshëm me pak para

1. Blini kryesoret. Blerjet në dyqane apo treg të gjërave kryesore nuk janë të shtrenjta dhe pasja e tyre në dollapin tuaj të ushqimeve apo në frigorifer do t’ju japë mundësinë të ushqeheni ashtu siç dëshironi. Mendoni për vezët, avokadot dhe bukën integrale, të shoqëruar me djathin e duhur, limonët apo specin e kuq të grirë që […]

Festivali “Brumi i Jetës” në Gjirokastër

Festivali “Brumi i Jetës” erdhi në edicionin e tij të dytë në Gjirokastër ku për të pranishmit u shtruan tryezat me petulla, petë, pite, mumuliga, kulaç, bobollaqe dhe shumë receta të harruara që u prezantuan nga shefat e ftuar nga disa rajone të vendit. Eventi u kombinua me ritet e kënduara të brumit, enët qindravjeçare […]

Ushqimet që rrisin mundësinë për të mbetur shtatzënë

Për të mbetur shtatzënë duhet ndjekur një dietë specifike? Jo saktësisht, por dietologët bashkohen në faktin se ekzistojnë disa ushqime të cilat ndikojnë pozitivisht në një shtatzëni. Dieta më e mirë është ajo mesdhetare, e pasur me ushqime të shëndetshme, të freskëta dhe antioksidantë. Kjo pasi procesi i oksidimit shkakton rënie pjellorie si tek meshkujt […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).