Art & Kulturë

Heroides – Teatri Italian në Tiranë

Në kuadër të javës së XIX të Gjuhës Italiane në botë, Istituto Italiano di Cultura a Tirana 🇮🇹 në bashkëpunim me Teatro Koreja nga Lecce dhe Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana sjellin në teatrin Metropol “Italishten në skenë” me shfaqjen: “HEROIDES” – HEROINAT Letrat e heroinave të mitit nga antikiteti e deri më sot […]

Teatri “Zihni Sako” i Gjirokastrës, fitues i çmimit si shfaqja më e mirë në Festivalin në Dibër të Madhe

Trupa e teatrit “Zihni Sako” “të Gjirokastrës me tragjikomedinë “Fqinjët”, u shpall fituese e çmimit “Sulejman Pitarka” si shfaqja më e mirë në edicionin e 18-të të Festivalit e teatrit shqiptar në Dibër të Madhe. Në natën finale të zhvilluar mbrëmjen e djeshme u nderuan me çmime edhe aktorët e trupës së teatrit “Zihni Sako”, […]

Nis festivali ndërkombëtar “Skampa 2019”

Festivali ndërkombëtar i teatrit kontemporan “Skampa 2019” nis sonte edicionin e 21 në qytetin e Elbasanit. Këtë vit, pjesë e festivalit do të jenë 14 trupa teatrore, një larmi prurjesh bashkëkohore, që vijnë nga Azerbajxhani, Hungaria, Italia, Maqedonia e Veriut, Polonia, Rumania, SHBA, Kosova dhe qytete të tjera shqiptare. Përgjatë gjithë ditëve të festivalit nga […]

Ja shfaqja që do çelë sezonin artistik në Teatrin Kombëtar

Premiera që do të çelë sezonin artistik të Teatrit Kombëtar, “Xhelatët”, vjen në ArTurbina në datat 11-12-13 Tetor, ora 19:00. Në qendër të veprës është dëshira e madhe e një xhelati për të arritur famën dhe thyerjen e rekordit paraprak që ka vendosur rivali i tij duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje. «Xhelatët […]

“Kësulkuqja” shfaqet për fëmijët në Bari të Italisë

Turi “Erdhi teatri” vazhdon rrugëtimin dhe misionin, por këtë herë jashtë kufijve të Shqipërisë. Teatri i Kukullave me shfaqjen teatrore “Kësulkuqja” këtë fundjavë në datat 5 dhe 6 tetor ishte pranë fëmijëve në qytetin e Barit, Itali. Gazetat prestigjioze “La Repubblica” dhe “Corriere della sera” i kushtuan vëmendje këtij aktiviteti, ku morën pjesë artistët nga […]

Antikomedia “Këngëtarja Tullace” rikthehet në teatrin “Bylis”

Antikomedia “Këngëtarja Tullace” rikthehet në teatrin “Bylis”. Njoftimin e jep bashkia e Fierit, e cila fton artdashësit të mos e humbin këtë shfaqje që sipas saj, “do t’ju mbajë mbërthyer me humorin dhe moralin”. “Këngëtarja tullace: Një vepër për çdo kohë, pasqyrë e falimentit moral dhe mendor të shoqërisë njerëzore, njëkohësisht pasqyrimi i një bote […]

Noh më 6 tetor në Tiranë

TEATRI JAPONEZ NOH është në listën e Trashëgimisë Kulturore Botërore Jomateriale të UNESCOs. Ai është themeluar rreth 650 vjet më parë dhe është skena më e vjetër e artit e ruajtur, e cila vazhdon të luhet deri më sot pa ndërprerje dhe pa ndryshime thelbësore. RRETH TEATRIT YAMAMOTO NOH: Themeluar në vitin 1927, Teatri Yamamoto […]

Monodrama Lopata e arte vihet ne skene nga Teatri Mergimtari i Kroacise, nga nje trup profesionistesh shqiptare e kroate qe promovojne dramaturget shqiptare e kroate ne rajon e Europe. autor Ferdinand Hysi regjia Leonard Hamitaj muzika Vedran Kojić art& desing Josip Fabianić Luan Leonard Hamitaj Marrin pjesë Enisa Majer Vedran Kojić Shfaqja realizohet me financimin […]

Nata magjike – shfaqje teatrore për fëmijë

Të ëndërrosh gjatë natës është normale, por që ëndrrat të bëhen realitet, është magjike. “Nata Magjike” do të jetë e mbushur me të papritura dhe me plotë mrekulli. Kjo natë do të jetë speciale për dy vogëlushët Mia dhe Lars. Ka për të qenë një nga ato netë që ka për të ngelur gjatë në kujtimet […]

“Eldorado”, regjisori Stefan Çapaliku me një dramë gjermane

13 shtator/ATSH/- Një trupë teatrore, me aktorë kryesisht nga teatri i Durrësit ka nisur sot punën për vënien në skenë të dramës “Eldorado”, vepër e dramaturgut të mirënjohur bashkëkohor gjerman Marius von Mayenburg. “Eldorado” në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është pjesë e një projekti teatror në kuadër të Tetorit Gjerman, mbështetur nga Qendra “Gëte” […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).