Art & Kulturë

Shqiptari merr çmimin prestigjoz, Akademia e Shkencave e fton në Shqipëri

Andi Hoxhaj është shqiptari i cili ka fituar çmimin prestigjoz “British Academy Rising Star Engagement Award”, për kontributin e dhënë në studimet kundër korrupsionit dhe sundimit të ligjit, me focus të veçantë në Ballkanin Perëndimor, Europë dhe Britani e Madhe. Gjatë fjalës së dhënë teksa ishte duke marrë çmimin, Hoxhaj njoftoi ngritjen e një rrjeti […]

Pse duhet ta shohim shfaqjen “Zoti i Masakrës”? Na e tregon vetë personazhi Mishel (Erand Sojli)

E cilësuar si një prej komedive më të mira të 10 viteve të fundit, shfaqja “Zoti i Masakrës” nga autorja Yasmina Reza, do të ngjitet më 23 & 24 mars në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Nën regjinë e Kiço Londos, vepra rikthehet pas suksesit të vitit të kaluar, nën interpretimin e aktorëve […]

Personaliteti i famshëm botëror Andrew Visnevski del në mbështetje të teatrit shqiptar

Andrew Visnevski, një personalitet me ndikim në fushën e teatrit në gjithë botën, ka shprehur qëndrimin e tij pro kandidaturës së aktorit Laert Vasili për drejtor të Teatrit Kombëtar. Visnevski u ka dërguar një mesazh autoriteteve shqiptare, në të cilën shprehet për Vasilin se “Reputacioni i tij si një artist i mirë i teatrit parapriu […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).